Obszerną listę działań na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz w zakresie współpracy z PCK przedstawiła Starosta Lęborska Alicja Zajączkowska. To odpowiedz na zarzuty radnego powiatowego Patryka Biangi o brak deklarowanej pomocy Starostwa Powiatowego dla uchodźców z Ukrainy i Polskiego Czerwonego Krzyża. Pisaliśmy o tym w zeszłym tygodniu tutaj: https://www.lebork24.info/2022/07/15/radny-bianga-rozlicza-staroste-z-pomocy-ukraincom-i-pck/
W odpowiedzi Alicja Zajączkowska przedstawiła szereg działań i zarzuciła lęborskiemu oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża brak współpracy. Prezesem tej organizacji był wtedy pytający radny Patryk Bianga. To kolejna odsłona konfliktu w Radzie Powiatu Lęborskiego pomiędzy radnym Lepszego Samorządu a Zarządem Powiatu.
Pełna odpowiedz Starosty Lęborskiego Alicji Zajączkowskiej ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy i współpracy z PCK:
„Odpowiadając na Pana zapytania z dnia 23.06.2022 r. informuję, iż w dniu 1 marca 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Lęborku rozpoczęła się akcja „#na pomoc Ukrainie”. Punkt zbiórki darów dla Ukrainy działał do 23 maja 2022 r. i został zamknięty ze względu na konieczność przekazania sal na potrzeby organizacji kwalifikacji wojskowej na terenie Starostwa, która rozpoczynała się w dniu 1 czerwca 2022 r.
Wracając do ustaleń zaraz na gorąco po rozpoczęciu działań wojennych, a co za tym idzie konieczności zorganizowania punktów pomocy dla uchodźców wojennych, zadeklarowałam, że taki punkt powstanie w budynku Starostwa we współpracy z PCK, organizacją posiadającą struktury i doświadczenie w niesieniu pomocy. Punkt oznaczyliśmy logo PCK i na stronie internetowej Powiatu umieściliśmy komunikaty Polskiego Czerwonego Krzyża na Pomorzu. Koordynatorem punktu została inspektor w Wydziale Organizacyjnym p. Anita Pirycka. Dyżury w punkcie w ramach wolontariatu pełnili pracownicy Starostwa. Nikt ze strony Zarządu PCK nie pojawił się w Starostwie ani nie skontaktował się ze mną celem ustalenia jak funkcjonować ma punkt pomocy i z kim kontaktować się z ramienia PCK jeśli zaistnieje potrzeba wsparcia ze strony organizacji. W początkowym okresie punkt pomocy obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie powiatu lęborskiego funkcjonował jako jedyny w godz. 7.30 – 19.30 oraz w soboty i niedziele, w końcowym okresie w godz. 8.00 – 18.00 od poniedziałku do piątku. W ramach Zarządzania kryzysowego prowadzono systematyczny monitoring przebiegu pomocy uchodźcom w gminach, a także działania służb porządkowych. Osobiście kilkakrotnie odwiedzałam punkt pomocy mieszczący się w Stacji Kultura jak również w Nowej Wsi Lęborskiej i rozmawiałam ze śp. Janem Kislukiem oraz przebywającymi tam wolontariuszami i osobami z PCK jak usprawnić pracę punktu i zapewnić ich obsługę.
W dniu 28 lutego 2022 r. Wojewoda Pomorski podczas wideokonferencji poinformował, że pomoc Ukrainie będzie się odbywać w dwóch filarach. Pierwszy filar będzie obejmował pomoc uchodźcom w Polsce, drugi filar dotyczyć ma transportu zebranych i potrzebnych rzeczy na Ukrainę. Wojewoda zalecił zbieranie darów gminom, a następnie przekazywanie ich do magazynów powiatowych w Starostwach. Urzędy powiatowe informowały Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku oraz Rządową Agencję Rezerw Strategicznych o posiadanych środkach i możliwościach ich odbioru, których dokonywać miały samochody z Agencji, zbierające dary z terenu całego województwa. W dniu 1 marca 2022 r. odbyła się kolejna wideokonferencja, na której Dyrektor WBIZK w Gdańsku potwierdził wcześniejsze ustalenia oraz przekazał informację iż pomoc humanitarna, będzie oparta na dwóch kanałach. Instytucje pozarządowe będą pomagały swoim torem, a na polecenie Wojewody Starostwa organizują magazyny powiatowe, które będą koordynowane przez Starostów wraz z WBIZK i przy wsparciu RARS. W połowie marca, mając na uwadze możliwości lokalowe, wytyczne Wojewody i informacje z gmin zdecydowaliśmy, że punkt pomocy funkcjonujący w budynku Starostwa będzie magazynem powiatowym z możliwością korzystania przez fundacje i stowarzyszenia oraz osoby indywidualne potrzebujące pomocy, bez szyldu PCK.
Od 1 marca 2022 r. do 23 maja 2022 r. w punkcie zbierane były środki spożywcze oraz artykuły pierwszej potrzeby. Mieszkańcy Lęborka przynosili: środki higieny i czystości (np. płyny do kąpieli, pasty do zębów, pampersy, ręcznik papierowe, środki dezynfekujące etc.), żywność (np. woda, produkty typu instant, konserwy, produkty sypkie etc.), odzież i okrycia (np. koce zwykłe i termiczne, śpiwory, materace, pościel, ubrania, bieliznę męska, damską i dziecięcą etc.) oraz inne produkty takie jak np. zapałki, baterie, powerbanki, latarki, zestawy pierwszej pomocy oraz środki pomocy medycznej.
Zebrane dary przekazano do:
– Rawy Ruskiej za wschodnią granicą, skąd dalej były przekazywane do innych miejscowości na terenie Ukrainy według potrzeb. Konwój humanitarny został zorganizowany przez dwóch wolontariuszy, w porozumieniu z odpowiednimi instytucjami, w tym m.in. ze Związkiem Ukraińców w Polsce Koło w Lęborku.
– Uchodźców zakwaterowanych na terenie powiatu lęborskiego w szkole w Szczenurzy oraz świetlicy w Żarnowskiej,
– Ubrania przekazano do magazynu Stacji Kultura”, który znajdował się na ul. Pionierów w Lęborku,
– Tworzonych w powiecie malborskim pomieszczeń dla ewakuowanego z terenu Ukrainy domu dziecka,
– Osób indywidualnych, które odwiedzały punkt w poszukiwaniu pomocy
– Dnia 8 kwietnia 2022 r. do Starostwa Powiatowego w Lęborku zwróciła się Fundacja Niewidzialna Ręką, która prosiła o wsparcie i współpracę w zakresie pomocy uchodźcom. Fundacja otrzymała możliwość zakwaterowania w hotelu Margol w Nowęcinie początkowo 120 uchodźców wojennych z Ukrainy zaś docelowo 150, głównie kobiety i dzieci. W związku z tym, że potrzeby okazały się ogromne, Starostwo Powiatowe dołączyło do akcji Fundacji „Niewidzialna Ręka” i wsparło tę grupę uchodźców przekazując m.in. ubrania, pieluchy, pampersy, podstawowe środki higieniczno-kosmetyczne oraz artykuły żywnościowe.
Warto również docenić inicjatywę pracowników Starostwa Powiatowego w Lęborku, którzy poprzez dobrowolne wpłaty zebrali odpowiednią sumę pieniędzy, dzięki której sfinansowano zakup 200 koców termicznych i przekazano bezpośrednio na Ukrainę.
Oprócz dystrybuowania pomocy rzeczowej wsparliśmy finansowo w ramach otwartego konkursu ofert Związek Ukraińców w Polsce Koło Powiatowe kwotą 3.000zł na zadanie – „Język polski oraz wsparcie informacyjne dla cudzoziemców”, a także Koło Miejskie w Lęborku kwotą 10.000 zł na zadanie – „Język polski oraz zajęcia taneczne dla cudzoziemców”. W dniu 28.03 br. podpisaliśmy umowę BZ/1/2022 między Powiatem Lęborskim, a Gminą Wicko na zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców przebywających w świetlicy w Żarnowskiej i w szkole w Szczenurzy.
Podsumowując chciałabym poinformować, że w Starostwie Powiatowym w Lęborku wykonano wiele pracy dotyczącej pomocy narodowi ukraińskiemu. Uważam, że wszyscy działaliśmy oraz nadal działamy w tej kwestii w jednym, wspólnym celu. Każda, nawet najmniejsza inicjatywa, skutkująca pomocą, jest godna pochwały. Zarówno Polski Czerwony Krzyż, jak i Starostwo Powiatowe oraz Urzędy Gmin przyczyniły się do pomocy narodowi ukraińskiemu i za to osobom uczestniczącym w pomocy należą się wielkie podziękowania. Ogromne brawa należą się także w pierwszej kolejność mieszkańcom powiatu lęborskiego, którzy bezinteresownie i z wielkim sercem zaangażowali się w pomoc na różnych szczeblach, głównie poprzez dostarczanie niezbędnych darów, bez których nasze wysiłki mogłyby się stać bezcelowe.
Starosta Alicja Zająćzkowska”