W tym roku świętujemy 20-lecie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, zwanej inaczej Służbą SAR. Jedna z kilkunastu stacji ratowniczych SAR działa w Łebie. Warto też wspomnieć, że Dyrektorem Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa od 2020 roku jest łebianin Sebastian Kluska.
13 czerwca w Gdyni odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR.
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (nazywana w skrócie SAR od anglojęzycznego akronimu) jest odpowiedzialna za poszukiwania i ratowanie każdej osoby, która znajdzie się w niebezpieczeństwie na wodach Morza Bałtyckiego oraz za likwidowanie zanieczyszczeń środowiska morskiego. Obszary, na których operują ratownicy morscy, to Polska Strefa Odpowiedzialności SAR oraz Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna – w przybliżeniu to 28 tys. km2. SAR powołano do życia z początkiem 2002 r. na mocy ustawy o bezpieczeństwie morskim. Wyłoniono ją z Polskiego Ratownictwa Okrętowego, które nadal funkcjonuje i realizuje zadania komercyjne.
Tradycje ratownictwa morskiego nad Bałtykiem i w Łebie trwają już od setek lat. W 1865 roku członkowie Niemieckiego Stowarzyszenia Ratowania Rozbitków (DGzRS), które rozpoczęło swoją działalność w Kilonii, założyli w Łebie stację ratowniczą wyposażoną w 9,5 metrową wiosłową łódź ratunkową. Kilka miesięcy później w 1866 roku rozpoczęto budowę hangaru Stacji Ratowniczej, a przewodniczącym komitetu budowy został burmistrz Sassenhagen, mianowany później, kierownikiem miejskiej komisji ds. ratownictwa.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej organizacją ratownictwa życia zajmował się utworzony w maju 1945 roku Główny Urząd Morski w Gdańsku. W 1983 roku stacje brzegowe przekazano Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu w związku z powierzeniem przedsiębiorstwu ratownictwa brzegowego oraz zadań związanych ze zwalczaniem katastrofalnych rozlewów olejowych na morzu. Zadania te pozostawały w kompetencjach PRO do 31 grudnia 2001 roku.



