Uniwersytety Trzeciego Wieku są jedną z form aktywizacji ludzi starszych. Ośrodki takie stwarzają takim osobom realizację często młodzieńczych marzeń, które wcześniej z powodów zawodowych, osobistych, ekonomicznych czy też losowych nie mogli zrealizować. Kształcenie osób starszych w uniwersytetach powoduje rozwój osobowości, stworzenie i umacnianie więzi społecznych, rozwój zainteresowań i osiągniętej wiedzy, przekazanie społeczeństwu osobistych doświadczeń, jak również dalszy, aktywny udział w życiu społecznym. UTW przygotowują seniorów do życia w nowych, szybko zmieniających się warunkach i dają im możliwość prowadzenia twórczego oraz aktywnego trybu życia.
Wczoraj w godzinach popołudniowych, w „Klubie Nauczyciela” przy ul. Krzywoustego 1 w Lęborku odbyło się kolejne spotkanie „studentów” Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (LUTW), połączone z prezentacją o początkach cywilizacji chrześcijańskiej na świecie a następnie z wykładem na temat suplementów diety. W pierwszej części spotkania Marek Drzewowski – podróżnik, regionalista, fotograf i wydawca przeniósł zebranych w świat wczesnego średniowiecza Armenii i Gruzji, które jako pierwsze na świecie przyjęły oficjalnie chrześcijaństwo za religię państwową w 301 i 337 r n.e. Autor prezentacji uhonorował też jedną z uczestniczek swoją najnowszą książką pt. „Zabytki kultury ormiańskiej w regionie Jeziora Van”. Nieco później o suplementach diety opowiadali Jolanta Burand i Roman J. Ziemann z firmy „Natures Sunshine Products Poland”.
Warto w tym miejscu nadmienić, że Uniwersytety Trzeciego Wieku mają już… 50 lat (!). Pierwszy UTW na świecie został założony w 1972 roku przy uniwersytecie we francuskiej Tuluzie. W Polsce tego typu placówka zainaugurowała swoją działalność w 1975 roku w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.








MD