Policjanci z Lęborka spotkali się z seniorkami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów oraz o innych niebezpieczeństwach, z którymi mogą spotkać się na co dzień w domu i na ulicy. Przy okazji mundurowi przybliżyli uczestnikom spotkania charakterystykę pracy dzielnicowych i rozdali ulotki z informacjami o przynależnych im rejonach.
Dzielnicowy i policjantka, zajmująca się profilaktyką społeczną, odpowiedzieli na zaproszenie lęborskiego stowarzyszenia EDUQ do spotkania z seniorkami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach, na jakie narażone są starsze osoby. Stowarzyszenie EDUQ, jako partner projektu „Centrum usług Społecznych”, zajmuje się m.in. aktywizacją seniorów w życiu społecznym poprzez organizowanie różnego rodzaju szkoleń i warsztatów.
Funkcjonariusze chętnie włączyli się do tego przedsięwzięcia i w miniony piątek w budynku byłego ZWAR-u przeprowadzili z seniorkami rozmowę na temat oszustw metodą m.in. „na wnuczka” i „na policjanta” Nie zabrakło również tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w sieci.
Policjanci przedstawili sposób działania przestępców, którzy znanymi już powszechnie metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „pracownika gazowni” wciąż oszukują osoby starsze i samotne, wyłudzając od nich pieniądze i inne wartościowe przedmioty. Zwrócili też uwagę na rozsyłane przez oszustów smsy wzywające do uregulowania płatności za zaległe faktury za prąd, podkreślając, by nie klikać w zawarte tam linki.
Z racji tego, że w obecnych czasach coraz więcej osób robi zakupy online, funkcjonariusze wyjaśnili jak ustrzec się przed fałszywymi ofertami i w jaki sposób nie dopuścić do utraty pieniędzy. Zaznaczyli by przed zawarciem każdej transakcji sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, nie klikać w żadne odnośniki niewiadomego pochodzenia i pod żadnym pozorem nie przekazywać danych dostępowych do rachunków bankowych.
Poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań i i zapoznanie z mechanizmami działania przestępców, mundurowi podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz świadomości seniorów w zakresie zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać. Policjanci podkreślają jednak, że metody się zmieniają, a oszuści szukają nowych, którymi próbują zmanipulować seniorów. Najważniejsze, by seniorzy stosowali zasadę ograniczonego zaufania, a kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy, pochopnie ich nie przekazywali.
Pod koniec spotkania dzielnicowy opowiedział o specyfice swojej pracy. Każda seniorka otrzymała ulotkę z numerem telefonu do funkcjonariusza, który opiekuje się jej rejonem zamieszkania. Policjanci już planują kolejne spotkania, podczas których wszystkie seniorki będą miały okazję poznać swoich dzielnicowych.
fot.: policja.gov.pl