Budowany w Łebie nowy oddział Muzeum będzie unikatowym w skali kraju obiektem, łączącym funkcje kulturalne, naukowe i edukacyjne. Został zaprojektowany z myślą o zachowaniu dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa związanego z Bałtykiem.
Tak prezentował się plac budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie rok temu. W międzyczasie oddział zdążył solidnie podrosnąć, a nawet zyskać swój pierwszy wielkogabarytowy eksponat: kuter GDY-18, pieszczotliwie zwany „Ogórkiem”
Jak informuje Narodowe Muzeum Morskie już wkrótce ten widok zacznie się zmieniać jeszcze bardziej dynamicznie – została podpisana umowa na wykonanie II etapu budowy nowego muzeum. W ciągu najbliższych miesięcy powstanie drewniana konstrukcja dachu, stalowo-drewniana elewacja oraz instalacje, wraz z montażem części wyposażenia obiektu.
Nowoczesna ekspozycja poprowadzi zwiedzających przez stulecia historii bałtyckiej żeglugi, prezentując wiele aspektów archeologicznych badań podwodnych NMM. Przestrzeń poświęcona rybołówstwu skoncentruje się wokół głównego eksponatu: 25-metrowego stalowego kutra. Na ekspozycji przedstawione zostaną również zagadnienia związane z morską energetyką wiatrową. Swoją architekturą nowe muzeum będzie nawiązywać do morza, piaszczystych wybrzeży i wypełnionych wiatrem żagli. Wizualnym walorom budynku będą towarzyszyć ekologiczne rozwiązania energetyczne.
Budowa oddziału NMM w Łebie jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Więcej o II etapie budowy już niedługo zostanie przedstawione na stronie https://nmm.pl/projekt-oddzial-leba/
film/zdjęcie: Narodowe Muzeum Morskie