„Pomagaj rozsądnie – nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej na ulicy”. Plakaty o takiej treści od kilku tygodni prezentowane są na ulicach Lęborka w tym przy wejściach do marketów. Akcja ma na celu ograniczenie dawania pieniędzy osobom żebrzącym. Przypadki takie zdarzają się przede wszystkim pod sklepami i na parkingach. Akcja ma ograniczyć przekazywanie pieniędzy „do ręki” i kierowanie takich osób do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
To jedno z wielu działań prowadzonych przez miasto i jego instytucje oraz inne podmioty w sprawie osób żebrzących czy przebywających pod wpływem alkoholu w przestrzeni publicznej. Straż Miejska w ostatnich tygodniach wystawiła osobom łamiącym prawo wiele mandatów oraz złożyła wniosek o odebranie jednemu z punktów handlowych koncesji za sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej. Wzmożone działania policji i Straży Miejskiej pozwoliły na ustalenie także sprawców wandalizmu czy pobić. Wiele zależy także od mieszkańców, którzy mimo apeli nadal przekazują pieniądze żebrzącym osobom. Problem nasila się szczególnie w okresie letnim, gdy do Lęborka przyjeżdżają także osoby spoza miasta. Wśród działań profilaktycznych zaplanowanych przez miasto od czerwca do września 2021 znalazły się następujące działania:
- wspólne patrole policji ze strażą miejską dwa razy w tygodniu;
- wspólne patrole straży miejskiej i pracowników socjalnych dwa razy w tygodniu;
- wzmożoną pracę socjalną wśród klientów ośrodka spożywających alkohol w miejscach publicznych w tym m.in. ewentualną zamianę pomocy finansowej na bezgotówkową;
- szkolenie sprzedawców alkoholu (planowane na wrzesień 2021 r.);
- współprace z dzielnicowymi w celu ograniczenia spożywania alkoholu w miejscach publicznych;
- działania profilaktyczne w noclegowni i w schronisku dla bezdomnych;
- kierowanie wniosków do Miejskiej Komisji rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lęborku o leczenie odwykowe;
- akcja plakatowo-informacyjna m.in. w punktach handlowych i w autobusach komunikacji miejskiej
Podmiotami realizującymi wymienione działania są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lęborku, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lęborku, Urząd Miejski w Lęborku, Straż Miejska w Lęborku, Komenda Powiatowa Policji w Lęborku, przedsiębiorcy i sprzedawcy alkoholu.