Mieszkańcy województwa pomorskiego najchętniej w kraju korzystają z pociągów. Wskaźnik wykorzystania kolei w naszym regionie w 2020 r. wyniósł 15,9. I pomimo pandemii jest najwyższy w Polsce. Łącznie z pociągów na Pomorzu, w minionym roku skorzystało 37,3 mln podróżnych. To drugi wynik w kraju.
Raport o pasażerskich przewozach kolejowych przygotował Urząd Transportu Kolejowego. W ciągu ostatnich sześciu lat, coraz więcej mieszkańców Pomorza wybierało pociągi jako środek komunikacji.
– Z roku na rok liczba pasażerów zwiększała się o kilka milionów. Rekordowy był rok 2019 r., kiedy to odprawionych zostało 61 mln pasażerów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Niestety rok 2020 okazał się ciężki. Pandemia koronawirusa, lockdowny, system pracy i nauki zdalnej zaskoczyły wszystkich.
– Tak jak przewidywaliśmy liczba pasażerów znacząco spadła do ponad 37 mln. Ale to i tak drugi najlepszy wynik w kraju – dodaje marszałek. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Mazowsze. – W przeciwieństwie do innych regionów nie wprowadzaliśmy drastycznych ograniczeń w rozkładzie jazdy. Oczywiście wiązało się to z dużymi kosztami jednak uznaliśmy, że nie wszyscy mieszkańcy mogą zdalnie pracować, i muszą mieć możliwość szybkiego i bezpiecznego dojazdu do pracy – zaznacza marszałek Struk.
Łącznie z usług wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce w 2020 r. skorzystało prawie 210 mln pasażerów.
Dobra oferta przewozowa, dopasowany rozkład jazdy to wszystko zachęca mieszkańców do wyboru pociągu, jako środka transportu czy to w codziennych dojazdach czy też turystycznych wycieczkach. Od wielu lat na Pomorzu rośnie tak zwany „wskaźnik wykorzystania kolei”. Jest to liczba, która pokazuje jak często jeździmy pociągami w ciągu roku. W 2020 roku wyniósł on 15,9. To najwięcej w Polsce.
– Po raz kolejny okazuje się, że Pomorzanie wolą jechać pociągiem niż np. własnym samochodem – podkreśla marszałek Struk.
To duża szansa na odzyskanie pasażerów i zdobycie nowych. Na drugim miejscu podium uplanowało się Mazowsze, a na trzecim Dolny Śląsk. Pomorski wskaźnik jest też prawie trzy razy wyższy niż średnia ogólnopolska.