05/12/2024
Kultura

Przecięli kuter na pół i wstawili do nowego muzeum

reklama
Przecięli kuter na pół i wstawili do nowego muzeum

Kuter rybacki GDY-18 popularnie zwany „Ogórkiem” będzie jedną z głównych atrakcji budowanego w Łebie przy kanale portowym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

reklama

120 tonowy kuter, nazywany przez muzealników ze względu na zielony kolor kadłuba „Ogórkiem został wyremontowany w gdańskiej stoczni, a do Łeby przypłynął w dwóch częściach na barce.

Historyczny stalowy kuter GDY-18 został przecięty na pół co pozwoli zwiedzającym zaglądać do środka jednostki. Częściowo usunięto też poszycie burty by pokazać silnik statku. Po wyładowaniu kutra w barki zostanie on umieszczony wewnątrz budynku na parterze. Z powodów technologicznych eksponat znalazł się w budynku już na etapie jego budowy.

reklama

Głównym założeniem budowanego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych, prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku. Pozostałe przestrzenie, uzupełnione o nowoczesne stanowiska multimedialne, poświęcone będą rybołówstwu bałtyckiemu oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Placówka w Łebie będzie dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

reklama