W obecnych czasach częściej sięgamy po elektronikę, dłużej siedzimy z telefonami w rękach, a narodowa kwarantanna tego nie ułatwia. Dużo osób pracuje zdalnie, dzieci są nauczane są na odległość, a z tym wszystkim łączy się wydłużony czas aktywności z komputerem. Dodatkowo po tych czynnościach często siadamy przed telewizję, bądź w przerwach przeglądamy na telefonie nowinki ze świata. Wszelkie te czynności szkodzą naszemu oku, gdyż urządzenia elektroniczne z wyświetlaczami LCD wytwarzają szkodliwe niebieskie światło.
Jakie mogą być skutki przebywania przy takim świetle?
Światło niebieskie jest wytwarzane przez sprzęty elektroniczne, lecz nie tylko. Światło to także jest emitowane przez żarówki energooszczędne LED, które są zazwyczaj głównym oświetleniem przykładowo w naszych domach. Mówiąc w skrócie: bardzo trudno jest uniknąć kontaktu z tymże oświetleniem, a skutki są w stanie być bardzo uciążliwe. Mogą pojawić się częste bóle głowy, zmęczenie, problemy z zasypianiem. Rozwinąć się może również zaburzony rytm dobowy organizmu czy brak koncentracji przy wykonywaniu podstawowych czynności. Oczywiście nasze oko cierpi najbardziej. Suchość oczu, pogorszenie wzroku, uszkodzenie rogówki, zmiany w obrębie oka, ryzyko zaćmy; to tylko kilka schorzeń, które są wywołane przez niebieskie światło, a jest tego o wiele więcej.
Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się dolegliwości?
Negatywne skutki można zmniejszyć i ograniczyć. Dużo w tej kwestii będzie nam dawać nie tak częste sięganie po elektronikę, jednak co jeśli nasza praca polega na przebywaniu przed komputerem? Przy takiej aktywność powinniśmy świadomie mrugać. Podczas czytania różnych tekstów mrugamy zdecydowanie rzadziej, co powoduje zmniejszenie wilgotności oka. Bez przerwy powtarza się o tym, żeby nie pracować przy zgaszonym świetle, w ciemności, a często o tym zapominamy. Możemy dodatkowo robić przerwy, średnio co 20 minut, w których oczywiście będziemy unikać elektroniki. Pomocne też będą filtry światła. Na komputerze czy telefonie przykładowo powinniśmy włączyć ,,filtr niebieskiego światła’’, urządzenie wtedy automatycznie zmieni emitowane światło, prze co kolory lekko się zmienią i na pewno będzie to przyjemniejsze dla oczu. Filtry również występują w okularach czy soczewkach, jednak nie powinniśmy sami ich dobierać.
Kto pomoże nam z tymi problemami?
Pierwszym lekarzem do którego powinniśmy się udać będzie okulista, następnie sklep optyczny w którym dobierzemy odpowiednie dla nas filtry. Nie wydaje się to skomplikowane, ale jest jeszcze prostsza droga – Instytut Oka w Lęborku, znajdujący się w Galerii Promenada przy ulicy Marcinkowskiego 4.
Oczywiście na wizytę w tym miejscu trzeba się umówić. Terminy są dostępne od ręki i jest to o wiele sprawniejsze, gdyż wszystko odbędzie się na miejscu, bez odsyłania do innych specjalistów. W tym salonie specjaliści wykonają wszystkie potrzebne badania, doradzą odnośnie nie tylko wymienionych wyżej schorzeń. W Instytucie Oka możemy wykonać takie badania jak:
- Kapsulotomia YAG- w celu usunięcia objawów zaćmy wtórnej.
- Pole widzenia- eurologiczne oraz jaskrowe.
- Badania kierowców- każdy kandydat na kierowcę musi przejść obowiązkowe badanie lekarskie.
- Medycyna pracy- zajmuje się badaniem i monitorowaniem zdrowia.
- Tomografia oka (oct)- jedna z najnowocześniejszych technik obrazowania struktur oka.
- USG oka- pozwala zobaczyć, co dzieje się w oczodole.
- Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego- pomiar powinno się przeprowadzać kontrolnie u osób po 40 roku życia.
- Pachymetria- pomiar grubości rogówki w jej centrum.
- Irydotomia IRT- podstawowy zabieg w leczeniu jaskry.
Poza samymi badaniami jest możliwość dobrania odpowiednich okularów czy szkieł kontaktowych przy pomocy optyka.
O wzrok trzeba dbać i badać go regularnie. Tym bardziej, że w tych czasach jesteśmy otoczeni samymi czynnikami, które mogą nam poważnie zaszkodzić. Dlatego nie tylko powinniśmy ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych, ale po prostu się przebadać, aby mieć pewność, że wszystko z naszym wzrokiem jest w porządku.
(artykuł partnera)