W Starostwie Powiatowym w Lęborku pojawiły się nowe rozwiązania czyniące urząd bardziej przyjazny osobom niepełnosprawnym.
W Kancelarii Ogólnej starostwa uruchomiono automatyczny czytnik Zoomax Snow dla osób niedowidzących. Urządzenie będące połączeniem wysokiej jakości tabletu ze skalibrowaną podstawą i oprogramowaniem OCR automatycznie przetwarzający tekst na mowę mechaniczną pozwoli osobom niedowidzącym odczytać wszelkiego rodzaju instrukcje, teksty drukowane drobną czcionką, a także instrukcje wypełniania urzędowych dokumentów.
Zoomax Snow to także przenośna lupa elektroniczna, która zapewnia prawdziwą niezależność wizualną osobom niedowidzącym. Umożliwia łatwiejsze czytanie, pisanie, a nawet skanowanie zawartości całej strony. Sprzęt przydatny będzie w wielu sytuacjach, w których odczytanie tekstu może być problemem. Szczególnym ułatwieniem jest udźwiękowienie przycisków fizycznych jak i tych na dotykowym ekranie. Dzięki stabilnej podstawie z doświetlonym obszarem roboczym, możliwe jest położenie oglądanego obiektu pod kamerą urządzenia, a także pisanie odręczne. Snow 12 rozpoznaje ponad 20 języków i czyta je męskim lub damskim głosem syntezatora.
To kolejne udogodnienie po funkcjonujących od dawna podjazdach, ułatwiających wjechanie do budynku wózkiem inwalidzkim, stanowiskiem komputerowym w holu starostwa o regulowanej wysokości, która umożliwia korzystanie z dostępu do internetu osobom na wózkach oraz funkcjonującej w Biurze Obsługi Interesanta pętli indukcyjnej, ułatwiającej komunikację z pracownikami obsługi klienta osobom korzystającym z aparatów słuchowych. W przypadku nowocześniejszych urządzeń pętla łączy się z aparatem automatycznie.
Kilka tygodni temu nowe funkcjonalności zyskała także urzędowa strona internetowa. Została ona wyposażona w szereg udogodnień, poprawiających czytelność i interakcję z odbiorcą. Do dyspozycji, oprócz standardowego trybu graficznego, jest tryb tekstowy, wysokokontrastowy, przyjazny interfejs zmiany wielkości czcionki oraz przywracanie ustawień standardowych tekstu. Zupełną nowością, skierowaną do osób niesłyszących, jest dostęp do tłumaczeń na język migowy. Po kliknięciu w ikonę przekreślonego ucha, jest możliwość połączenia się z dostępnymi zalogowanymi on-line tłumaczami.