Dziękczynną mszą świętą w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Główczycach, rozpoczęły się powiatowe uroczystości dożynkowe w dniu 9 września 2018 roku. Ksiądz proboszcz Grzegorz Stępień, podziękował rolnikom za ciężką pracę, podkreślając, że uprawa roli to powołanie, dzięki któremu można wykarmić świat.
Podniosły charakter mszy nadały tony Orkiestry Dętej Ziemia Lęborska, która po mszy poprowadziła dożynkowy pochód z kościoła na dalszą cześć uroczystości, która miała miejsce na stadionie sportowym w Główczycach. Tam, ze sceny dożynkowej gości przywitali Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski oraz Wójt Gminy Główczyce Teresa Florkowska. Gospodarze szczególne podziękowania skierowali do rolników i ich rodzin, doceniając trud ich codziennej pracy. Starostowie tegorocznych dożynek, państwo Zofia i Henryk Makoś z Wielkiej Wsi, przekazali na ich ręce dożynkowy bochen chleba, który został wypieczony z zebranego w tym roku ziarna. Po chwili na scenie pojawili się włodarze gmin powiatu słupskiego, którym również wręczono pięknie wypieczone i przyozdobione dożynkowe chleby. Podzielonym sprawiedliwie chlebem, poczęstowano uczestników dożynek.
Dożynki Powiatowe były doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz „Bursztynowego Kłosa” Starosty Powiatu Słupskiego. W kategorii ,,Zasłużony dla rolnictwa" odznaczono: Mirosława Zabiegłego, Edwarda Jaromija, Dariusza Gabriela, Tomasza Ostapko oraz Leszka Witaszka. „Bursztynowy Kłos” powędrował w ręce Witolda Kosiora (Gmina Słupsk), Ryszarda Molendy (Gmina Ustka), Alicji i Jerzego Tatesów (Gmina Kobylnica), Wiesława Orzechowskiego (Gmina Potęgowo), Tomasza Ostapko (Gmina Smołdzino), Henryka Makosia (Gmina Główczyce), Mateusza Rola (Gmina Damnica), Zdzisława Kowalczyka (Gmina Kępice) oraz Juliusza Pelowskiego (Gmina Dębnica Kaszubska).
Wręczono również wyróżnienia dla rolników z Gminy Główczyce: Danuty Domerackiej oraz Mariusza Konczalskiego z Pobłocia, Grażyny i Janusza Śniegulów z Siodłonia, Wiesławy i Janusza Pełkowskich z Gorzyna oraz Danucie i Stanisławowi Jasnochom z Gorzysławia.
Po części oficjalnej miały miejsce barwne występy – zespołu Klęcinianki, Orkiestry Dętej Ziemia Lęborska, zespołu Babiniec z Ustki, Świerszczy z gminy Słupsk, Ale Babki z Kobylnicy oraz Martyny Dołżyckiej- solistki z gminy Smołdzino.
Pomiędzy występami, na scenie toczyła się wesoła walka o miano Gospodarza i Gospodyni roku 2018, w której udział wzięli:
– Barbara Harasim, Andrzej Dzieniańczyk z Gminy Damnica
– Tomasz Bielecki, Kamila Gamułka z Gminy Smołdzino
– Witold Walo, Justyna Seweryn z Gminy Słupsk
– Jerzy i Marzena Szewczyk z gminy Ustka
– Grzegorz Jopek, Longina Jagieła z Gminy Kobylnica
– Justyna i Tomasz Grzeszkowiak z gminy Główczyce
Konkurencje: autoprezentacja, qiuz ,,Wiejskie życie", obieranie jabłek na czas i po nitce do kłębka, pozwoliły wyłonić „Gospodarza i Gospodynię roku 2018” – Justynę i Tomasza Grzeszkowiaków, reprezentantów Gminy Główczyce.
Wielkie emocje towarzyszyły rozstrzygnięciu konkursów na Chleb i Wieniec Dożynkowy, prowadzonym przez Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach. Wieńce oceniano w wykonaniu tradycyjnym i niekonwencjonalnym, chleby mogły pochodzić z wypieku domowego lub piekarni. Wieńce tradycyjne mogły być wykonane jedynie ze zbóż, owoców, ziół i kwiatów, uprawianych w regionie pomorskim.
Łącznie w konkursie oceniano 19 wieńców tradycyjnych i 7 niekonwencjonalnych oraz 24 chleby z wypieku domowego i jeden z piekarni. Komisja w składzie: Zbigniew Babiarz-Zych (Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku), Zenona Mazurczyk (Pomorska Izba Rolnicza w Słupsku), Gabryela Włodarska-Koszutowska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) oraz Dariusz Szyca (Mistrz piekarnictwa ze Słupska), dokonała następującej oceny:
WIENIEC TRADYCYJNY:
I Sołectwo Włynkówko
II Sołectwo Redzikowo
III Sołectwo Strzyżyno
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich z Siemianic, Sołectwo Wieszyno, Koło Gospodyń Wiejskich z Główczyc i Sołectwo Choćmirówko.
WIENIEC NIEKONWENCJONALNY:
I Sołectwo Warcino
II Sołectwo Żochowo
III Świetlica z Bukówki
CHLEBY Z WYPIEKU DOMOWEGO:
I Koło Gospodyń Wiejskich z Główczyc
II Gmina Kobylnica
III Koło Gospodyń Wiejskich z Bydlina
Wyróżnienie: Sołectwo Redzikowo.
Starosta Powiatu Słupskiego Zdzisław Kołodziejski wręczył podziękowania i pamiątkowe dyplomy twórcom pozostałych wieńców i chlebów, w tym dla Koła Gospodyń Wiejskich z Rumska, które jako jedyne zgłosiło chleb w kategorii upieczone przez piekarnie i zakłady piekarnicze.
Po godzinie 19:00 do zabawy publiczność porwał zespół Budka Band, który zagrał hity zespołu Budka Suflera. Następnie rytmiczne, taneczne nuty, słał ze sceny zespół Ricardo Band. Zwieńczeniem Dożynek w Główczycach był huczny pokaz fajerwerków.
Materiał: Urząd Gminy w Główczycach
Fot. Adam Reszka