Lęborczanin, mgr Józef Pruchniak opowiada o korzyściach studiowania Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lęborku na Wydziale Zamiejscowym WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, różnicach między kryminologią a kryminalistyką oraz praktycznych zajęciach dla osób marzących o karierze w Policji lub innych służbach mundurowych.
– Bezpieczeństwo Wewnętrzne to nowy kierunek na Wydziale Zamiejscowym WSAiB w Lęborku. Czego mogą oczekiwać studenci?
– Studia są nastawione na kształcenie praktycznych umiejętności, czy to dla osób zainteresowanych pracą w służbach mundurowych sektora publicznego, czy przyszłych techników kryminalistycznych lub kryminologów. Na specjalności Służby Specjalne i Policyjne studenci przygotowani są do pełnienia obowiązków funkcjonariuszy policji, służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych, CBA, BOR, czy CBŚ. W programie są, m.in. zajęcia z posługiwania się bronią i strzelanie na strzelnicy, czy też nauka technik samoobrony i taktyk interwencji. Specjalność Kryminologia i Kryminalistyka to zajęcia w laboratorium, oględziny miejsc zdarzeń, czy też wizyty w prosektorium.
– Kto powinien zainteresować się tymi studiami?
– Studia adresowane są do wszystkich zainteresowanych, ale w szczególności mieszkańców powiatu lęborskiego, będącego siedzibą administracji powiatowej, skupiającej wszystkie państwowe służby o charakterze policyjnym, jednostki wojskowe, państwową i ochotniczą straż pożarną, służby samorządowe, w tym socjalne, społeczne, a także formacje umundurowane oraz inspekcje rządowe i państwowe. Działa tu również prężnie sektor przedsiębiorstw prywatnych. To rynek zatrudnienia, który może dać dobre perspektywy. Warto z tego skorzystać.
– Jakie są różnice między kryminalistyką, a kryminologią? Jakie należy mieć wykształcenie, by zostać technikiem, ekspertem oraz biegłym z zakresu kryminalistyki?
– Kryminalistyka jest nauką, której celem pozostaje wykrycie sprawcy przestępstwa, poprzez zebranie dowodów związanych z jego dokonaniem, bądź usiłowaniem. Ma za zadanie wykrycie sprawcy, czyli zbieranie dowodów związanych z użyciem narzędzi oraz sposobów dokonania przestępstwa, zabezpieczenia i opisania śladów przestępstwa, pozostawionych na miejscu zdarzenia, oględzin miejsca zdarzenia w tym oględzin zwłok itd.
Narzedzia pracy technika kryminalistyki
Kryminologia, jest nauką socjologiczną, zajmującą się przyczynami, które sprowadzają człowieka na drogę przestępczą, szukając przy tym odpowiedzi na pytanie dlaczego do tego doszło i dochodzi. Bada środowisko, w którym osoby dokonujące przestępstw się wychowują, przebywają i rozwijają oraz skupia się na ogólnych czynnikach i warunkach, w jakich dorosła jednostka egzystuje. Tego wszystkiego uczymy podczas zajęć.
– Czy warto studiować kryminologię i kryminalistykę?
– To pytanie retoryczne. Przytoczę jedynie, gdzie zatrudnienie mogą znaleźć absolwenci tej specjalizacji, to m.in. wymiar sprawiedliwości, policja, służby paramilitarne, sektory bankowy i skarbowy oraz organizacje pozarządowe.
– Czy można jeszcze zapisać się na studia w Lęborku?
– Zapraszamy! Rekrutacja trwa zarówno na kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne jak i Zarządzanie. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są na stronie wsaib.pl. Więcej informacji można uzyskać pod tel. 58 660-74-10 lub pod tym linkiem:
Mgr Józef Pruchniak (pierwszy od prawej),
wykładowca WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni,
w latach 1991-2011 Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego
w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku.