W październiku 2017 r. Rada Miejska w Lęborku zdecydowała o powołaniu społecznej komisji ds. kontroli mieszkaniowej. Od 2013 r., kiedy to zakończyła się dwuletnia kadencja poprzedniej komisji, mieszkańcy Lęborka nie mieli wpływu na to, jak urzędnicy decydują o przydziale mieszkań komunalnych i socjalnych. Obecna komisje zapowiada, że ta sytuacja się zmieni.
Podstawowym zadaniem społecznej komisja ds. kontroli mieszkaniowej jest nadzór i kontrola rozpatrywania i zatwierdzania wniosków o przydział lokali komunalnych.
– W ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ustawodawca określił wprost, że musi funkcjonować jakaś kontrola społeczna nad sprawami dotyczącymi przydziału mieszkań – stwierdza Radosław Zimnowoda, przewodniczący społecznej komisja ds. kontroli mieszkaniowej w Lęborku. – Tą kontrolę sprawujemy my i dlatego zapraszam do współpracy wszystkich mieszkańców Lęborka.
Jednym z problemów, jakie zauważyła komisja, jest bardzo mały przydział mieszkań komunalnych. Władze miasta chwalą się, że powstaje co roku kilka nowych budynków mieszkalnych, jednak przydzielani są do nich lokatorzy, którzy chcą się przenieść do mniejszych lokali komunalnych. Natomiast zostawione przez nich duże mieszkania są sprzedawane na rynku wtórnym. Jak stwierdzają członkowie komisji, burmistrz miasta tłumaczy się tym, że sprzedaż takich mieszkań, pozwala na budowę kolejnych nowych budynków, ale jak widać nie poprawia sytuacji wśród osób oczekujących na przydział lokalu.
Więcej informacji o planowanych działaniach społecznej komisja ds. kontroli mieszkaniowej w materiale video.
Adam Reszka