Własne cztery ściany to bezpieczeństwo, komfort, intymność i możliwość przyjemnego relaksu w zielonym otoczeniu budynku. Zanim jednak nasz dom powstanie, musimy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie doglądać procesu budowy. Warto również w tym okresie zabezpieczyć swój przyszły dom.
Czym jest dom w budowie?
Definicja domu w budowie różnie bywa traktowana przez rozmaitych ubezpieczycieli, którzy nieco inaczej konstruują swoje polisy. Zdecydowana większość jednak osadza się na pewnych stałych i wspólnych przesłankach, według, których dom w budowie to nowo wznoszony lub rozbudowywany budynek mieszkalny, który podlega pod definicję od momentu rozpoczęcia budowy, do chwili pierwszego zamieszkania po skończonych pracach.
Warto nadmienić, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, nie traktują obiektów gospodarczych jako domów czy budynków w budowie. Pod polisę ubezpieczeniową w ofercie niektórych firm nie będzie zatem podpadać szopa czy stodoła. Więcej szczegółów zawiera , gdzie łatwo można się dowiedzieć co dokładnie będzie traktowane jako dom w budowie.
Czy każde ubezpieczenie domu w budowie wygląda tak samo?
Warunki umowy i zakres dóbr jakie podpadają pod ubezpieczenie i są chronione polisą zależą od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym celu warto sprawdzić i dokładanie przeanalizuj oferty poszczególnych towarzystw.
Rozmaite, w zależności od firmy i jej oferty są również składki ubezpieczenia. Zależą one przede wszystkim od okresu ochronnego oraz zakresu dóbr, które zostają do niego wciągnięte, a więc tzw. przedmiot ubezpieczenia. Istotna może być nie tylko wysokość składek, a zatem i ogólna kwota ubezpieczenia, ale również i ilość rat, jaką strony ustalą.
Co można objąć ubezpieczeniem?
Przedmiot ubezpieczenia może być różny w zależności od ubezpieczyciela. To, co w jednym towarzystwie może podlegać polisie, w innym może być z niej wyłączone. Polisa ubezpieczeniowa domu w budowie może brać pod ochronę wznoszony dom oraz inne budynki znajdujące się na terenie trwania prac.
Ochronie mogą podlegać mury budynku i wyposażenia wnętrza, jak np. zamontowane elementy sanitarne, glazury, podłogi, kominek, okna, tynki, parapety, instalacje elektryczne itp.
Ubezpieczenie chroni przed wypadkami losowymi i kataklizmami, jak np. pożarami, powodziami, uszkodzeniami wywołanymi opadami deszczu, gradu, przed uderzeniami pioruna, zapadaniem i osuwaniem się ziemi, zniszczeniami wywołanymi przez wiatr. Co ciekawe, ubezpieczeniu mogą również podlegać materiały budowlane zgromadzone na terenie, na którym trwają prace. W zależności od towarzystwa, ochronie mogą podlegać również pozostałe budynki znajdujące się na działce, np. altana.