Popołudniowe czytanie dzieciom baśni w okresie ferii zorganizowały wolontariuszki z MOPS-u (Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) w Lęborku.
– Dla nas czytanie baśni to nie tylko uatrakcyjnienie dzieciom popołudnia feryjnego, ale na kanonie tej lektury prowadzimy zajęcia edukacyjno-rozwojowe, bo na tym nam najbardziej zależy – mówi Tatiana Warska. – Są to bowiem w większości dzieci ze Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Spotkania z nimi mają więc charakter warsztatów, rozwijających empatię, wrażliwość, zdolności manualne, językowe i tym podobne.
Wolontariuszki chętnie współpracują z tym stowarzyszeniem. W ub. roku w grudniu zorganizowały i przeprowadziły dla dzieci i młodzieży z SRW zabawę mikołajkową „Tropem św. Mikołaja” z różnymi grami, konkursami i nagrodami.
Spacer z mamami do świetlicy w gmachu dawnego ZWAR-u to dla dzieci też swego rodzaju rozrywka, a zajęcia ogólnorozwojowe, prowadzone przez wolontariuszki, to dla nich urozmaicenie niezbyt bogatego w atrakcje czasu wolnego od zajęć szkolnych czy przedszkolnych. Po wysłuchaniu baśni podczas słodkiego poczęstunku dzieci dostają różne zadania. W poniedziałek było to rysowanie postaci z przeczytanej baśni i pogadanka na temat jej bohaterów, celem sprawdzenia, w jakim stopniu dzieci były zainteresowane lekturą i śledziły opisane wydarzenia. Te starsze chętnie zabierały głos, a zaproponowane przez jedną z dziewczynek zakończenie baśni zaskoczyło nawet lektorkę.
Wolontariuszki wybrały na te ferie oryginalną klasyczną edycję „Baśni” Andersena w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej i Stefana Beylina.
– Lubię bajki i baśnie, a nawet kocham – wyznała Sandra Kasperowicz, uczennica zerówki w SP nr 5 na poniedziałkowym spotkaniu. – Najbardziej podoba mi się „Śpiąca królewna”. Będę chodziła na wszystkie zajęcia.
Z pięciu zaprojektowanych podwieczorków odbyły się dwa. Na pierwszym Nikola Jóźwikowska, wieloletnia wolontariuszka MOPS-u, czytała „Świniopasa” i objaśniała nieznane dzieciom francuskie słowa. Później starsze dzieci rysowały głównego bohatera baśni, a te młodsze – dowolnie wybrane postacie i przedmioty. We środę „Nowe szaty cesarza” przybliżyła dzieciom Monika Pawelczyk. Przyszło z mamami 15 dzieci.
Kolejne spotkania odbędą się w przyszłym tygodniu: we wtorek, środę i czwartek. Na ostatnim – panie poprowadzą konkurs na najładniej przeczytaną bądź opowiedzianą baśń.
Tekst i fot. Iw.Ptasińska