Teatr uczy, teatr bawi, teatr niesie przesłanie – takie hasła przyświecają młodzieży z Zespołu Szkół Katolickich, która co roku pod okiem polonistki Jolanty Sobieraj przygotowuje spektakl dla rodziców i uczniów z zaprzyjaźnionych szkół.

– Zabawa w teatr trwa od początku mojej pracy z młodzieżą – mówi Jolanta Sobieraj. – Tutaj w szkole Katolickiej pracuje piąty rok i przez ten czas, zawsze na podsumowanie pierwszego półrocza, przygotowujemy spektakl. Pierwszą sztuka był „Kretyński mur” – młodzież musiała zburzyć mur dzielący świat dorosłych i dzieci, drugim były „Dziady część II” Adama Mickiewicza, później „Zagazowane róże” Janusza Korczaka, a w ubiegłym roku „Ulecz świat”. W tym roku przygotowaliśmy spektakl pod tytułem „W poszukiwaniu tęczy”
Każdy ze spektakli niesie, jakieś przesłanie, bo teatr ma nie tylko bawić, ale także nieść jakieś przesłanie. Tak samo było w tym roku. W sztuce „W poszukiwaniu tęczy” wykorzystano teksty poezji i utworów Edwarda Stachury, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza czy Jana Pawła II. Wykorzystywane są czasami także wiersze uczniów, których uczyła pani Jolanta Sobieraj, jak np. przykład Aleksandry Tatarczuk czy Patryka Zimnego.
– Scenariusz do sztuki piszę sama – dodaje Jolanta Sobieraj. – Zazwyczaj wykorzystuje utwory moich ulubionych twórców. Tytuł „W poszukiwaniu tęczy” jest metaforą tego, czego poszukujemy w naszym życiu. Młodzież występująca w spektaklu była ubrana na biało i czarno, pokazując dobro i zło, jednak w swoim życiu dokonując różnych wyborów starali się szukać kolorów.
W spektaklu wykorzystano również utwory muzyczne, które stanowiły multimedialne tło. Były to utwory i teledyski Paktofoniki, Mesajah, Lemon, Dżem, Nergal, ale także Ludwig van Beethoven.
Przygotowania do spektaklu trwały dwa miesiące, ale jak się okazało przed samym spektaklem, „wyszły” niespodzianki. Zachorowało kilku aktorów i trzeba było szukać zastępstwa. Mimo tych trudności licznie zgromadzona publiczność nagrodziła gromkimi brawami młodych aktorów.
Adam Reszka