03/02/2025
Aktualności

Turyści wybrali Łebę

reklama

Nadbałtycka Łeba wygrała ze stolicą Tatr Zakopanem. Pierwsza miejscowość na Mazurach, Mikołajki, dopiero na miejscu dwudziestym – pokazuje raport portalu z noclegami Grupa eholiday.pl sprawdziła, gdzie Polacy wypoczywali w drugim kwartale tego roku i jakie wybierali miejscowości i formy zakwaterowania*. Pierwszy raz Zakopane – lider wcześniejszych zestawień – musiało uznać wyższość Łeby.

reklama

Łeba tym razem przez Zakopanem

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych polskich miejscowości znalazło się aż siedem kurortów nadmorskich: Łeba (2,47 procent wszystkich wyszukiwań), Gdańsk (2,03 procent), Sopot (1,97 procent), Kołobrzeg (1,74 procent), Międzyzdroje (1,7 procent), Świnoujście (1,68 procent) i Władysławowo (1,66 procent).

Dla innych regionów kraju zostało mało miejsca. Na drugiej pozycji uplasowało się Zakopane (2,45 procent), na piątej Warszawa (1,93) a na dziesiątej Wrocław (1,59 procent).

W drugiej dziesiątce też rządzą nadmorskie adresy: Mielno, Ustka, Krynica Morska, Gdynia, Sarbinowo. Udało się tam dostać również popularnym miastom, jak Kraków i Poznań.

Dopiero na miejscu 18 znalazła się pierwsza miejscowość, która nie zalicza się do jednej z trzech głównych kategorii (morze, góry, miasta). Udało się to Skorzęcinowi, ośrodkowi wypoczynkowemu nad jeziorami Niedzięgiel i Białym w Wielkopolsce. Mazury uplasowały się dopiero na ostatnim miejscu pierwszej dwudziestki z reprezentantem w postaci Mrągowa.

reklama
http://grafik.rp.pl/grafika2/1204417.jpg

Jeśli popatrzeć na ruch turystów szukających noclegów w eholiday.pl według regionów to nad Bałtykiem Polacy najchętniej szukali noclegu w Łebie (7,12 procent), Gdańsku (5,85 procent), Sopocie (5,67 procent) i Międzyzdrojach (4,90 procent).

Spośród górskich miejscowości największą popularnością cieszyło się Zakopane (12,18 procent). Za stolicą Tatr znalazły się w kolejności: Karpacz (5,15 procent), Wisła (3,78 procent), Szklarska Poręba (3,41 procent) i Solina (3,08 procent).

Na Warmii i Mazurach jako miejsce wypoczynku wybierali Mikołajki (14,34 procent), Giżycko (7,53 procent), Olsztyn (6,05 procent), Mrągowo (4,37 procent) oraz Ełk (3,55 procent).

Poszukując zakwaterowania w Wielkopolsce, najchętniej odwiedzali Poznań (15,35 procent), Skorzęcin (14,97 procent), Boszkowo (8,48 procent), Powidz (3,45 procent) i Ślesin (2,85 procent). Więcej niż co trzeci turysta jadący na Mazowsze zatrzymywał się na noc w Warszawie (38,96 procent). Rzadziej podróżni wybierali Płock (3,51 procent), Radom (1,88 procent), Zegrze (1,64) czy Konstancin-Jeziorną (1,53 procent).

Turyści wolą małe obiekty

Badanie eholiday.pl obejmowało też wybór formy zakwaterowania. I tak najchętniej turyści nocowali w domkach letniskowych (12,24 procent). Co dziesiąta osoba wybierała kwaterę prywatną (10,75 procent). Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się gospodarstwa agroturystyczne (8,54 procent) i pokoje gościnne (8,43 procent). Popularne w pierwszym kwartale tego roku hotele (7,6 procent) i apartamenty (7,68 procent) spadły na dalsze miejsca. Jak widać, im wyższa temperatura, tym chętniej Polacy wybierali małe nieskategoryzowane obiekty noclegowe.

Grupa eholiday.pl sprawdziła też, jakie obiekty noclegowe Polacy wybierali w obrębie danej miejscowości. Okazało się, że w Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Katowicach, Białymstoku, Poznaniu, Rzeszowie czy Lublinie najczęściej szukali oni noclegu w hotelach i pokojach gościnnych. W Warszawie, Krakowie, Przemyślu i Wrocławiu obok hotelu ulubioną formą zakwaterowania był hostel. Natomiast w Toruniu, Włocławku, Rybniku – przede wszystkim hotel i apartament.

Żródło: http://www.rp.pl/artykul/705174,1125513-Gdzie-nocowali-Polacy-u-progu-lata-.html

Dodatkowo informujemy, że Referat Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Łebie przeprowadza ankietę dotyczącą potrzeb mieszkańców i turystów dotyczącą zagospodarowania plaż miejskich w Łebie. Wyniki ankiety będą podstawą do opracowania koncepcji architektonicznej zagospodarowania plaż i terenów przy-plażowych.

Formularz dostępny jest wyłącznie w formie elektronicznej. Badanie prowadzone jest do 30 września 2014r. Wyniki zostaną opublikowane na oficjalnym portalu internetowym miasta Łeby www.leba.eu oraz w Łebskim Biuletynie Informacyjnym.
Link do badania znajduje się tutaj: http://goo.gl/vEyQBJ

Badanie jest anonimowe.

red

reklama