22/12/2024
Aktualności

Otwarta droga do wykorzystania funduszy unijnych w latach 2014-2020

reklama

Dziś w Brukseli  Polska podpisała Umowę Partnerstwa z Komisją Europejską. Dokument ten to rodzaj kontraktu pomiędzy Polską a Komisją, w którym nasz kraj wskazuje, w jaki sposób, dzięki funduszom unijnym, chce zrealizować swoje cele rozwojowe. Założenia Umowy zostały przyjęte przez rząd 15 stycznia 2013 r. Określają one kierunek polskich przygotowań do perspektywy finansowej 2014-2020.

reklama

W dokumencie wskazano m.in. rodzaje inwestycji, które będą mogły liczyć na wsparcie unijne, zaproponowano układ programów operacyjnych, zarys systemu ich wdrażania oraz podział odpowiedzialności za zarządzanie Funduszami Europejskimi pomiędzy władze krajowe i regionalne. W nowej unijnej perspektywie przesunął się nacisk na konkretne cele wykorzystania środków UE. Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro w ramach unijnej polityki spójności. Będą one przeznaczone na te obszary, które w największym stopniu przyczynią się do rozwoju Polski, czyli przede wszystkim na zwiększenie konkurencyjności gospodarki, poprawę spójności społecznej i terytorialnej oraz podnoszenie sprawności funkcjonowania państwa.

– Podpisanie Umowy Partnerstwa to bardzo ważny krok do efektywnego wykorzystania funduszy unijnych w Polsce. – powiedział europoseł Jan Kozłowski, członek Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego, która była współodpowiedzialna za tworzenie nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. – Ten plan pomoże nam sprawnie zarządzać inwestycjami i jak najlepiej wykorzystać środki unijne zarówno na infrastrukturę, jak i innowacyjność, a także wzrost przedsiębiorczości oraz zatrudnienia. Tak szybkie zawarcie umowy daje nadzieję, że środki zostaną wydatkowane bez opóźnień – dodał europoseł.

Także wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, które zakończyły negocjacje tego niezwykle ważnego dokumentu.

Polska opracowała projekt założeń do Umowy Partnerstwa i przekazała go Komisji 10 stycznia 2014 roku. Jego utworzenie poprzedziły szerokie konsultacje z partnerami społecznymi. Negocjacje na temat Umowy Partnerstwa między polskim rządem a Komisją rozpoczęły się 5 marca br. 

red

reklama

reklama