Sezon turystyczny dla lęborskich przewodników w zasadzie się skończył. Mają więc czas na jubileuszowe zloty i integracyjne biesiady przewodnickie.
Pod koniec września brali udział m.in. w jubileuszach 50-lecia koła przewodnickiego w Łowiczu i koła w Słupsku. Mieli więc okazję z miejscowymi przewodnikami zwiedzić najciekawsze miejsca i zabytki tych ziem.
W sobotę 22 września przewodnicy, władze i goście uczestniczyli na Zamku Książąt Pomorskich w uroczystym spotkaniu, podsumowującym 50-lecie istnienia słupskiego koła. Wspominano jego założycielkę, Marię Zaborowską. O gospodarce przestrzennej miasta Słupska i okolic mówiła dr inż. architekt Elżbieta Salewska, a wykłady historyczne: "Bogusław V czy Bogusław X" oraz "Księżne wdowy, mieszkanki słupskich zamków" mieli: dr Bronisław Nowak i Zdzisław Machura. Popołudniowe zwiedzanie miasta zakończył koncert organowy w Kościele św. Jacka.
– W niedzielę odbyła się wycieczka do Swołowa i Warcina. Okolica ciekawa i obca dla mnie, więc dobrze było tam być – mówi Beata Wrąbel z Sasina z lęborskiego koła. – Szkoda tylko, że pogoda nam nie dopisała. Było zimno.
Przewodnicy łowiccy przygotowali szczególnie interesujący program poznawania dawnego Księstwa Łowickiego z takimi atrakcjami, jak pałac w Nieborowie i Arkadia czy dworek, w którym urodził się Józef Chełmoński, jeden z największych polskich malarzy. Młodzieży szkolnej z całego kraju łowiczanie proponują wycieczki do przebogatego i barwnego Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Przewodnicy, którzy tu jeszcze nie byli, zachwycali się zbiorami ludowej odzieży, ozdób, jak wycinanki czy pająki, sprzętów, unikatowych już pojazdów konnych, narzędzi rolniczych, ale przede wszystkim kolekcjami własnoręcznie rzeźbionych i malowanych nie tylko typowych świątków, ptaszków, zwierząt i figurek ludzi, ale całych ruchomych scen codziennego życia, wesela, jarmarku, procesji Bożego Ciała w ludowych strojach, z czego Łowicz słynie. Wyjazd do Parku Etnograficznego Wsi Łowickiej w Maurzycach wiązał się z obejrzeniem 3-godzinnego łowickiego wesela, zagranego przez zespół Boczków Chełmońskich i uczestniczenia w wcale niewirtualnej uczcie weselnej. Sam Łowicz jest atrakcyjny jako miasto 12 prymasów, a bazylika katedralna należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych w kraju. Przy pierwszym w świecie drogowym moście spawanym na rzece Słudwi 100 przewodników spoza łowickiego ma wraz z gospodarzami „rodzinne” zdjęcie na pamiątkę jubileuszu.
Przed lęborskimi przewodnikami najważniejszy zlot, bo tradycyjne już cykliczne spotkanie Pomorskiej Federacji Przewodników PTTK, której wiceprezesem jest Przemysław Mikusiński, reaktywator w 1994 r. i szef lęborskiego koła. To on jest inicjatorem zlotów pod egida federacji. Pierwszy taki zlot odbył się właśnie w Lęborku, a IX w Lęborku-Wicku-Łebie w ub. roku. Jubileuszowy X Puck-Władysławowo 2012 zaczyna się w nadchodzącą sobotę 7 października.
W części oficjalnej będzie mowa m.in. o problemach Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego, o Kulturze Kaszub. W części wycieczkowej: zwiedzanie Helu, Władysławowa, latarni morskiej w Rozewiu, pracowni bursztynów.
Fot. i tekst Iw.Ptasińska