Bez wcześniejszych zapowiedzi i jakby w ciszy upływa Lęborski Tydzień Pamięci o Generale Stanisławie Sosabowskim organizowany przez Komendę Hufca ZHP w Lęborku wspólnie z 7 Harcerską Drużyną Czerwonych Beretów im. Generała Sosabowskiego.
Tydzień Pamięci rozpoczął się w poniedziałek 17 września. W tym dniu harcerze wkopali tabliczki z nazwą ul. Gen. Sosabowskiego na osiedlu Harcerzy. W dniach 18-21 września odbywała się bezpłatna projekcja filmu dokumentalnego „Honor Generała” w kinie Fregata. Projekcję filmu poprzedzała prezentacja multimedialna „Stanisław Sosabowski – Tobie Ojczyzno”. Dodatkowo prezentację tę otrzymali od harcerzy mieszkańcy ul. Gen. Sosabowskiego. Film o generale, który był wyświetlany w lęborskim kinie obejrzała młodzież z lęborskich szkół ponadgimnazjalnych i średnich. W sobotę 22 września o godz. 16.00 zorganizowano bezpłatną prelekcję filmu dla mieszkańców Lęborka. Każdy z widzów otrzymał bezpłatną publikację o generale.
Oprócz tego w dniach 20-23 września w kinie Fregata przygotowana była wystawa zdjęć pod hasłem „Generał Sosabowski, patron 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka 1982-2012”.Natomiast dzisiaj o godz. 10.00 (niedziela 23 września) odbyła się Msza Święta w intencji generała Sosabowskiego i poległych żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku.
Jak widać program obchodów był naprawdę bardzo bogaty. Zabrakło jednak promocji. Media z opóźnieniem informowały o obchodach, a tak dobrze przygotowaną imprezę, aż prosiło się by dobrze rozpropagować wśród szerszego grona mieszkańców Lęborka i nie tylko. A czy nasi czytelnicy uczestniczyli w tych wydarzeniach? Młodzież na pewno uczestniczyła w prezentacji filmu, a inni? Proszę o Wasze komentarze.
Przed prezentacją filmu w kinie Fregata młodzież mogła usłyszeć, że generał Sosabowski i jego osiągnięcia są bardziej znane Holendrom niż Polakom. A oto fragment z broszury poświęconej generałowi brygady Stanisławowi Franciszkowi Sosabowskiemu (1892-1967).
„W Polsce postać gen. Sosabowskiego jest praktycznie nieznana i dla wielu anonimowa. Natomiast w Holandii przeprowadzono całą kampanię informacyjną o polskim generale i jego spadochroniarzach. Wielkie wzruszenie malowało się na twarzach weteranów, bohaterów spod Arnhem, kiedy w Hadze 31 maja 2006 r. Jej Wysokość Królowa Holandii Beatrix Wilhelmina Armgard odznaczyła krakowską 6 Brygadę Desantowo-Szturmową, jako spadkobierczynię I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym – Orderem Wojskowym im. Króla Willema I (IV klasy). Uroczystość była wyrazem hołdu wobec żołnierzy ISBS, którzy w 1944 r. toczyli ciężkie walki na ziemi holenderskiej. Dowódca legendarnej jednostki, gen. Stanisław Franciszek Sosabowski został pośmiertnie odznaczony medalem Brązowego Lwa. Medal przyjęli z rąk Królowej dwaj wnukowie generała Sosabowskiego.”
Należy dodać, że honorowy patronat nad Lęborskim Tygodniem Pamięci o Generale Stanisławie Sosabowskim objął senator Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Kleina, a 9 maja 2012 r. podjęto uchwałę Senatu RP w sprawie uczczenia 120. Rocznicy urodzin Generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 roku miesiącem Jego pamięci.
red