Odczytaniem legendy o czarownicach, a następnie przemarszem 300 osobowej grupy mieszkańców i zaproszonych gości spod GOKiS-u w Wicku na stadion w Charbrowie, rozpoczęto Dni Gminy Wicko. Dopisała pogoda, dopisały humory a główni organizatorzy, czyli Urząd Gminy w Wicku zapewnił moc atrakcji i konkursów.
Orszak spod Gminnego Centrum Kultury i Sportu był kolorowy i… długi. W tym roku po raz pierwszy w paradzie wzięli licznie udział nie tylko mieszkańcy poprzebierani za czarownice oraz czarodziei, ale także kolorowe platformy. Obsada po raz pierwszy była międzynarodowa, bo do Wicka przyjechali goście m.in. z Belgii.
– Od samego początku, jak zostałem wójtem, zastanawiałem się co zrobić, by wypromować naszą gminę, by była ona atrakcyjna dla turystów, dla mieszkańców naszego powiatu – mówi Dariusz Waleśkiewicz, wójt gminy Wicko. – Dotarliśmy do legendy o czarownicach, które mieszkały onegdaj między Wickiem a Charbrowem i tak to się narodziło. Na początku obawiałem się, bo element czarownicy nie każdemu pasuje i nie patrzy na to tak, jak my. My się tym bawimy, ale bałem się jak społeczeństwo na to zareaguje. Okazało się jednak, że pomysł chwycił. Mieszkańcy bawią się dobrze, chcą się przebierać, nie tylko za czarownice ale również za postacie bajkowe.
Jak dodał wójt w tym roku zorganizowano wiele konkursów, których motywem głównym były oczywiście… czarownice. Jednym z takich konkursów był konkurs na najładniej udekorowaną posesję z wiedźmą w roli głównej. Pomysł chwycił, wiele domów udekorowano. Takie właśnie rzeczy sprawiają, że gmina jest dobrze odbierana przez turystów, którzy jadąc do Łeby, nie tyle muszą ile chcą zatrzymać się po drodze, bo jak tu nie zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia z czarownicą.
– Jestem pełen podziwu dla gminy Wicko, że udało się im pozyskać unijne środki i stworzyć taki program – stwierdza Stanisław Kiełbasa, wójt gminy Nawojowa z południa Polski, która jest partnerem gminy Wicko. – Tworząc produkt turystyczny trzeba go bardzo dobrze umiejscowić. Wykorzystano legendę o czarownicach, która pochodzi stąd i jest to bardzo dobrze wykorzystany pomysł na promocję gminy.
Podczas dwudniowej imprezy, bo drugiego dnia na scenie walczyli włodarze gmin powiatu lęborskiego i gmin zaprzyjaźnionych prezentowano piosenkę, która wygrała w gminnym konkursie o czarownicach. Tekst piosenki stworzyły panie Lucyna Chojnacka i Katarzyna Kobiela.
1. Jak legenda dawna głosi w starych księgach zapisana,
Z działalności trzech czarownic okolica była znana.
Między Wickiem a Charbrowem, gdy pochmurno, wiatry wieją,
Ukazują się mieszkańcom i w domostwach postrach sieją.
REF: Czarownice małe, duże
W herbie miotła, pióro kurze,
Eliksiry z ziół gotują, jak potrzeba to czarują.
Mieszkańcy gminy bawili się wyśmienicie, ale jak tu się nie bawić skoro przygotowano wiele konkursów z bardzo atrakcyjnymi i cennymi nagrodami. Jednak główną atrakcją sobotniego święta był koncert Ani Wyszkoni. Już teraz zapraszamy do obejrzenia galerii foto z tej imprezy, a już wkrótce obszerna relacja filmowa.
rak