Wyniki matur znane są dopiero od kilkunastu dni, a nabór do szkół ponadgimnazjalnych wciąż trwa. Jak matury wypadły w naszym powiecie? Która szkoła okazała się najlepsza? A do której szkoły ponadgimnazjalnej jest najwięcej chętnych i jakie kierunki cieszą się największym powodzeniem? Sprawdź.
Tegoroczne pytania i tematy egzaminu dojrzałości były według maturzystów łatwiejsze, niż w roku ubiegłym. Jednak wyniki wskazują, że wcale nie była tak dobrze. W tym roku do matury przystąpiło 645 abiturientów, z czego tegoroczni maturzyści to 569 osób, pozostałe 76 osób, to uczniowie z lat ubiegłych.
Niepokojące jest to, że aż 12 uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 i aż 13 z PCE-ZSP nie przystąpiło do matury. O ile uczniowie PCE mają wykształcenie średnie techniczne, to trudno zrozumieć co uczniowie ogólniaka „dwójki” zrobią bez matur.
Najlepiej i tradycyjnie już, chciałoby się powiedzieć, wypadli na maturach uczniowie ZSO nr 1. Dobrze też egzaminy zdali uczniowie z ZSO nr 2. Na trzecim miejscu znalazł się ZSM-I, tam zdawalność wyniosła 82%. Następnie ZSGŻiA – 72% (tam niestety zdawalność matur od kilku lat jest coraz niższa), ZSE-H – 67% (jak widać problemy szkoły, przełożyły się na wyniki matur, gdyż w latach ubiegłych zdawalność oscylowała tam na poziomie 80-88%), a najniższa była w PCE-ZSP – 59% i były to najlepsze wyniki w tej szkole od kilku lat.
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych zakończy się oficjalnie 19 lipca. Obecnie placówki prowadzą nabór uzupełniający. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie dla lęborskich szkół… owocny. Wstępnie planowano utworzenie 27 oddziałów klas pierwszych, jednak uda się podnieść ten poziom do 28 oddziałów. Jest dobrze… ale niż demograficzny i tak daje znać o sobie. W ubiegłym roku w sześciu szkołach publicznych w naszym powiecie utworzono 30 oddziałów (na planowanych 31).
– Duże pochwały należą się dyrektorom naszych szkół i wszystkim pedagogom, którzy zadbali o promocję swoich placówek – stwierdza Elżbieta Rabenda, naczelnik wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lęborku. – Udało się zatrzymać planowaną liczbę gimnazjalistów, a nawet zwiększyć liczbę oddziałów o jeden. To ważne w czasach, kiedy szkoły walczą o utrzymanie.
Największym powodzeniem w tym roku cieszyły się klasy technikalne. Mniej osób było chętnych do liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych. Jak widać pragmatyzm przemawia do gimnazjalistów, którzy po skończeniu technikum mają i zawód i szansę kontynuowania nauki na uczelniach wyższych.
Nowością w tym roku było utworzenie kierunku „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” przy PCE-ZSP. Nie udało się jednak przeprowadzić naboru do tej klasy. Gimnazjaliści byli sceptycznie nastawieni do takiego kierunku, aczkolwiek zawód ten, zdaniem dyrektora PCE-ZSP, ma przyszłość i kierunek ten będzie utworzony także w roku przyszłym. Najwięcej chętnych było do klasy „Technik żywienia i usług gastronomicznych”. Jest to nowy kierunek przy ZSGŻiA. Taki sam kierunek nauczania istnieje w PCE-ZSP, jednak to do „rolniczaka” świadectwa złożyło aż 60 gimnazjalistów, co pozwoliło na utworzenie dwóch pierwszych klas.
Adam Reszka