15/01/2025
Aktualności

lębork24.info i Fundacja „Bezpieczny Motocyklista” – kolejny porady dla fanów dwóch kółek (film)

reklama

Wspólnie z Fundacją "Bezpieczny Motocyklista" zamieszczamy kolejny artykuł. Tym razem kilka słów (i filmik) dotyczący sprawdzeniu motocykla przed zakupem jednośladu oraz zakupie ubioru ochronnego. Jednocześnie informujemy o najnowszej kampanii – "Motocykl to nie zabawka" poświęconej bezpieczeństwu motocyklowemu. Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem: http://www.bezpieczny-motocyklista.pl/?q=content/motocykl-nie-zabawka-kampania-promujaca-bezpieczenstwo-drogowe-wsrod-motocyklistow

reklama

 

Szczęśliwcy posiadający uprawnienia na kategorie „A” znają dylematy związane z zakupem motocykla oraz odpowiedniego stroju chroniącego motocyklistę. Co sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy zakupie jednośladu? Jak dobrać kask i czym się kierować przy wyborze stroju?  To właśnie najczęściej zadawane pytania przez kupujących.

Zakup kasku i odzieży motocyklowej

Podstawowym i obowiązkowym narzędziem ochrony motocyklisty jest kask, który powinien być odpowiedni dobrany do głowy właściciela. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kasków różniących się przede wszystkim przeznaczeniem ale i materiałami, z których zostały wykonane. Najpopularniejsze kaski mieszczące się w średnim przedziale cenowym produkowane są z tworzywa sztucznego najczęściej poliwęglanu lub ABS-u. Kask jednak niezależnie od modelu lub rodzaju skorupy powinien być dobrze dopasowany do głowy użytkownika, oznacza to, że nie może on być ani za ciasny, ani za luźny. Po założeniu kasku pomiędzy materiałem wewnętrznym a policzkami powinna być niewielka przerwa i nic nie powinno uciskać użytkownika. Kolejną ważną rzeczą jest atest dopuszczający produkt do użytku drogowego. Podstawowe atesty z jakimi możemy się spotkać to ECE 22.05, TUV lub w przypadku kasków amerykańskich Snell. Informacja o ateście znajduje się z reguły na tylnej części kasku i świadczą o jego dopuszczeniu do ruchu drogowego.  

Pozostała część ubioru motocyklisty zależy głównie od rodzaju użytkowanego motocykla oraz preferencji kierującego. Przy zakupie odzieży, która ma spełniać funkcję ochronną wszelkie ochraniacze powinny być certyfikowane symbolem CE.  Życie i zdrowie motocyklisty chronione jest wyłącznie przez odzież ochronną, warto więc zaopatrzyć się w nią i używać!

Sprawdzenie motocykla przed zakupem

Kupno jednośladu zaczynamy  od zapoznania się z wyglądem fabrycznego motocykla, którego zdjęcia znajdziemy na stronach producentów lub Internecie. Wiedza ta przyda się kupującemu przy wstępnych oględzinach upatrzonej maszyny. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie fabrycznych naklejek na motocyklu, a ich brak może świadczyć o wypadkowej przeszłości jednośladu. Przyjrzyjmy się również elementom lakierowanym oraz wszelkim częścią wystającym poza główny obrys maszyny, takim jak: lusterka, końcówki kierownicy, kierunkowskazy itp., a jeśli zostały one wymienione dowiedzmy się co było tego powodem.

Po oględzinach stanu wizualnego należy sprawdzić stan techniczny motocykla. Wiele osób nieznających się na mechanice uważa, że poprawne sprawdzenie jednośladu wykracza poza ich możliwości, gdyż nie dysponują odpowiednią wiedzą techniczną. Jest to jednak błędne rozumowanie i warto sprawdzić tyle rzeczy ile się da, a w razie wątpliwości zabrać motocykl do serwisu lub poprosić o oględziny kogoś, kto ma większą wiedzę i doświadczenie.

Sprawdzanie jednośladu warto zacząć od elementów wpływających na bezpieczeństwo, a chodzi tu oczywiście o układ hamulcowy i ogumienie. Sprawdzając tarcze hamulcowe używamy zmysłu dotyku i przejeżdżając palcem do krawędzi tarczy staramy się wyczuć wyżłobienia i rysy na jej powierzchni. Gdy krawędź tarczy jest mocno wyczuwalna może ona się już kwalifikować do wymiany i warto w tym przypadku zmierzyć jej grubość porównując odczyt z grubością minimalną wybitą na elemencie. Sprawdzając układ hamulcowy nie możemy również zapomnieć o klockach hamulcowych, gdzie wzrokowo sprawdzamy grubość okładzin ciernych, która powinna wynosić co najmniej 3mm.

Opony powinny być kolejnym elementem na liście kontrolnej. Sprawdzamy nie tylko zużycie bieżnika ze znacznikami umieszczonymi na oponie ale również rok produkcji opony i stan gumy, która nie powinna być spękana. Zawieszenie przednie, jak i tylne sprawdzamy pod względem wycieków oraz prawidłowej pracy. Skontrolujmy również silnik oraz cały układ hamulcowy w poszukiwaniu wycieków i uszkodzeń mechanicznych. Napęd tylnego koła oraz stan łańcucha sprawdzamy pod względem uszkodzeń mechanicznych oraz wyciągnięcia całego elementu. Większość motocykli posiada wskaźnik naciągu łańcuch znajdujący się na wahaczu tylnego koła i jeśli element jest już mocno zużyty możemy to odczytać właśnie w tym miejscu.

 Łożysko główki ramy może być problematyczne do sprawdzenia dla mniej doświadczonego motocyklisty ale warto spróbować skontrolować ten element. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się ono w połączeniu ramy z przodem motocykla i kierownicą, a sam test przeprowadza się gdy motocykl stoi na kołach. Prowadząc jednoślad naciskamy przedni hamulec i wsłuchujemy się czy nie słychać trzasków z okolic główki ramy oraz czy nie czuć nadmiernego luzu na kierownicy.

Jeśli motocykl wyposażony jest w akcesoryjny układ wydechowy sprawdźmy legalizację układu dopuszczającego go do użytku w ruchu drogowym.

Jazda próbna motocyklem

Bardzo ważnym elementem kontroli jednośladu jest jazda próbna, podczas której sprawdzamy zachowanie się motocykla. Zwrócić należy szczególną uwagę na nienaturalne zachowanie maszyny, jak: wężykowanie, szarpanie, nadmierny hałas, złe działanie układu hamulcowego, nadmierne wibracje. Pamiętajmy, że jazda próbna nie polega na sprawdzeniu maksymalnych osiągów motocykla, a wykryciu jego ewentualnych wad.

Najważniejszą rzeczą przy zakupie i oględzinach motocykla jest jednak kierowanie się zdrowym rozsądkiem i słuchanie intuicji. Jeśli mamy podejrzenia, że z motocyklem jest coś nie tak przemyślmy  zakup lub poradźmy się fachowca.

Materiał filmowy „Co sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy zakupie motocykla”  znajduje się pod linkiem:

więcej dokładnych informacji znajduje się również na portalu www.bezpieczny-motocyklista.pl

 

Marcin Makowski – Fundacja „Bezpieczny Motocyklista”

reklama

reklama