22/12/2024
Aktualności

Młodzież z gminy Wicko wyjechała do Belgii [nowe zdjęcia + wideo]

reklama

reklama
reklama

W dniu dzisiejszym na terenie Gimnazjum w Wicku odbyło się oficjalne podsumowanie I części projektu „Od poznania I wojny światowej do wspólnego działania w zjednoczonej Europie”. Podczas spotkania zaprezentowano film z pobytu młodzieży w Belgii, który można zobaczyć poniżej.  Podczas podsumowania na sali  obecni byli między innymi: wójt gminy Wicko, Pan Dariusz Waleśkiewicz, koordynator projektu – Pani Elżbieta Godderis, Dyrekcja szkoły oraz uczniowie. Nie mogło również zabraknąć Pana Woutera Van Bockstael, koordynatora, belgijskiej części projektu, który przyjechał na wizytę przygotowawczą aby „dopiąć na ostatni guzik” przyjazd Belgów 22 kwietnia bieżącego roku.

Grupa młodzieży z gminy Wicko uczestniczyła wraz z opiekunami w wyjeździe do miasta Diksmuide w Belgii. Polacy i Belgowie wspólnie realizują program pod nazwą „Od poznania I wojny światowej do wspólnego działania w zjednoczonej Europie”.

Już w ubiegłym roku włodarze gminy Wicko nawiązali pierwsze kontakty z gminami w Belgi. Na przełomie lipca i sierpnia 2011 do miasta Besselare pojechał m.in. wójt gminy Dariusz Waleśkiewicz oraz grupa radnych. Dzięki nawiązaniu współpracy, w tym roku w Wicku, zostanie zorganizowany Europejski Festiwal Czarownic. W belgijskim miasteczku taka impreza organizowana jest co dwa lata. Padł więc pomysł, by imprezę te organizować przemiennie – raz w Besselare raz w gminie Wicko.

Te pierwsze kontakty spowodowały również, że realizowany jest kolejny projekt, tym razem z miastem Diksmuide (oddalonym od Besselare o około 20 km). W programie „Od poznania I wojny światowej do wspólnego działania w zjednoczonej Europie” uczestniczy młodzież z obu państw. Do Diksmuide pojechała 15-osobowa grupa gimnazjalistów z Wicka, 9-osobowa grupa uczniów z gminy Wicko uczęszczająca do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku oraz opiekunowie grupy. Łącznie 31 osób.

Podczas prawie tygodniowego pobytu młodzież była zakwaterowana w internacie szkoły zawodowej. Podczas pierwszego dnia młodzież z Polski przedstawiła w formie multimedialnej swoją gminę i region. Przeprowadzono również zajęcia integracyjne. Była to doskonała okazja do podszkolenia języka angielskiego. W kolejnych dniach zwiedzano nie tylko Diksmuide, ale również okoliczne miasta: Brugie, Bayernwald, Mesen, Yper. To właśnie w tym ostatnim mieście znajdują się twierdze i bunkry z czasów I wojny światowej. W Belgii znajduje się również największy w Europie cmentarz – Tyne Cot Cemetery Passendale, na którym jest pochowanych prawie 12.000 żołnierzy różnych narodowości.

Duże wrażenie na belgach zrobił „Wieczór Polski”, podczas którego młodzież przygotowała polskie potrawy, zaprezentowała polskie piosenki, tańce – np. poloneza, oraz uczyła języka polskiego. Wyjazd do Belgii realizowany był pod hasłem „Poppies” czyli maki. Właśnie te kwiaty są symbolem I wojny światowej. Jako ciekawostkę dodam, że symbolem II wojny światowej są niezapominajki. Jednak nie takie będzie hasło rewizyty, lecz „Forget me not” – nie zapomnij mnie. Młodzież z Diksmuide przyjedzie do Wicka 22 kwietnia i mamy nadzieję, że będzie to dla nich niezapomniana wizyta.

Adam Reszka

reklama