22/12/2024
Aktualności

Zatrzymaj się i żyj – poświęcono rogatki na przejeździe kolejowym w Mostach

reklama

Przez miejscowość Mosty pociągi poruszają się już z prędkością 110 km. PKP zdecydowała się podnieść prędkość przejazdu w tym miejscu, ponieważ w pełni zabezpieczony jest przejazd na przejeździe, gdzie jeszcze kilkanaście miesięcy temu doszło do tragedii.

reklama

Jednak wydawać się mogło, że i dotychczasowe zabezpieczenia w postaci oznakowania drogowego (znaki STOP poziome i pionowe, sygnalizacja świetlna i dźwiękowa) powinny wystarczyć. Jednak tak nie było. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku doszło tam do katastrofy. Zawinił kierowca ciężarówki, który jak sam później mówił, widział zbliżający się pociąg, myślał jednak, że zdąży przejechać – nie zdążył. W wyniku zderzenia pociągu z TIR-em przewożącym cegłę doszło do wykolejenia się składu. Dwie osoby tragicznie zmarły.

Takim katastrofom mają zapobiec rogatki, które postawiły na przejeździe w Mostach, PKP Polskie Linie Kolejowe. W poniedziałek poświęcono nowe urządzenia, by jak stwierdzili zebrani – nigdy więcej na tym przejeździe nie dochodziło do takich tragedii.

Cała ceremonia z udziałem ks. infułata Stanisława Grunta, przedstawicieli dyrekcji PKP PLK w Gdyni i przedstawicieli władz powiatu i gminy Nowa Wieś Lęborska miała dość skromny charakter. Jednak spotkanie to było okazją do porozmawiania, a spraw do omówienia jest jeszcze sporo. Takimi tematami jest kolejna inwestycja, jaką jest budowa monitoringu i oświetlenia na przejeździe kolejowym w Mostach. Zadanie to mają wykonać samorządy. Odpowiednio jedną-trzecią kosztów mają ponieść gmina Nowa Wieś Lęborska, miasto Lębork i Starostwo Powiatowe w Lęborku. Inwestycja ma zostać wykonana w pierwszym kwartale tego roku.

Innym tematem poruszanym podczas spotkania była budowa peronu w Mostach, na którym mogłyby się zatrzymywać pociągi SKM. Gmina Nowa Wieś Lęborska wykonała już jego projekt i wyznaczyła miejsce, gdzie mógłby się on znaleźć, co zostało zaakceptowane przez PKP. Peron miałby się znajdować na końcu ul. Długiej, gdzie kiedyś był wyjazd na krajową „szóstkę”. Jest tam odpowiednio dużo miejsca, by w pobliżu stworzyć np. parking samochodowy.

– Jest duża szansa, że taki peron mógłby zostać wybudowany jeszcze w tym roku – stwierdził Julian Skrochocki, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni PKP PLK. – Jednak budowę peronu musi pokryć gmina. Nie jest to trudna czy kosztowna inwestycja.

Podczas poświęcenia rogatek w Mostach, pracownicy PKP rozdawali kierowcom, którzy zatrzymali się przed opuszczonymi rogatkami, ulotki informacyjne o kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”.

red

O kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”

Kampania ta trwa nieprzerwanie od 2005 r. Średnio w ciągu 12. statystycznych miesięcy na polskich przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do 250 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób.

Celem akcji jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach, kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych.

reklama

reklama