05/01/2025
Aktualności

Relacja z podsumowania ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego

reklama

6 października odbyło się komisyjne otwarcie prac, które napłynęły na kolejną edycję konkursu im. Mieczysława Stryjewskiego. W tym roku jury oceniało 82 utwory w kategorii prozy oraz 118 zestawów poezji. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w ostatni weekend listopada w kinie Fregata przy ul. Gdańskiej.

reklama

Ogólnoświatowy kryzys dotyka nie tylko gospodarkę. Choć zdecydowanie mniej się o tym mówi, to cięcia finansowe dotyczą też kulturę i sztukę. Konkurs literacki im. Mieczysława Stryjewskiego jest, o ile nie w Polsce, to na Pomorzu na pewno, jednym z bardziej renomowanych konkursów literackich. Wielu uczestników podkreślało, że źle by się stało, gdyby Stryjewskiego zabrakło.

W tym roku nadesłano 82 utwory w kategorii prozy, o dwie więcej niż w roku ubiegłym. Jury bardzo pozytywnie wypowiadało się poziomie nadesłanych prac, stwierdzono nawet, że trudno było wyłonić tą najlepszą. O wiele mniej z rokiem poprzednim było wierszy. W tym roku jury oceniało 118 prac, w ubiegłym roku było ich aż 175.

– W tym roku wpłynęło trochę mniej prac niż w latach ubiegłych – stwierdza Kazimierz Nowosielski, przewodniczący jury. – Jednak wydaje mi się, że tą mniejszą liczbę prac rekompensuje ich jakość. Szczególnie szczęśliwą rękę mieliśmy do prac nagrodzonych. Wyróżnione wiersze są utworami niezwykle udanymi, mają wewnętrzną energię. Odsłaniają szczególną wrażliwość autorów, zwłaszcza młodych ludzi, poetów młodej generacji. W tym roku szczególnie urzekła mnie jednak proza. Pierwsze miejsce zajęło opowiadanie, gdzie autorka wraca do miejsc swojego dzieciństwa, gdzie pokazuje specyficzne, czasami dramatyczne elementy swojej młodości.

Podczas podsumowania konkursu przeprowadzono „Turniej jednego wiersza”. Jury zaproponowało 7 utworów, które na scenie „Fregaty” zaprezentowała młodzież z lęborskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Konkurs ten wygrał utwór „List do ojca”, Łucji Gocek. Na zakończenie wystąpił zespół Projekt Volodia, mający w swoim repertuarze utwory Włodzimierza Wysockiego.

Więcej wypowiedzi i komentarzy do XXVI konkursu literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego w relacji video przygotowanej przez Michała Sałatę.

rak

 


Wyniki konkursu.

Jury: Kazimierz Nowosielski – przewodniczący, Daniel Odija, Bożena Ugowska, Wojciech Wencel

Nagroda Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego: Ela Galoch (Turek)

Laureaci w kategorii poezji:

I nagroda Burmistrza Miasta Lęborka: Miłosz Anabell (Warszawa)

II nagroda Przewodniczącego Rady Miasta w Lęborku: Łucja Gocek (Chojnice)

III nagroda: Sławomir Płatek (Gdańsk)

Laureaci w kategorii prozy:

I nagroda Starosty Powiatu Lęborskiego: Renata Suchodolska (Lobia, Włochy)

II nagroda Przewodniczącej Rady Powiatu Lęborskiego: Adam Bolesław Wierzbicki (Dłużek)

III nagroda: Bolesław Bork (Rekowo Górne)

Nagrody specjalne

Burmistrza Miasta Lęborka: Patryk Zimny (Lębork)

Nagroda im. Józefa Majkowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Gdańsku: Arkadiusz Stosur (Nowy Sącz)

Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: Hanna Makurat (Lisie Jamy)

Oddziału Miejskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Lęborku: Jerzy Hoppe (Rumia)

Nagroda publiczności w Turnieju Jednego Wiersza: Łucja Gocek za wiersz „List do ojca”

 

reklama

reklama