05/01/2025
Aktualności

W ratuszu podsumowano projekt termomodernizacji lęborski szkół

reklama

Prawie wszystkie lęborskie szkoły podstawowe i gimnazjalne wyglądają jak nowe – kolorowe elewacje, odnowione dachy, nowe okna, drzwi, a wewnątrz budynków nowe instalacje centralnego ogrzewania. W ubiegłym tygodniu podsumowano projekt pod nazwą „Kompleksowa termomodernizacja lęborskich szkół podstawowych i gimnazjalnych”.

reklama

Uczestnicy tego spotkania, czyli samorządowcy oraz dyrektorzy lęborskich placówek oświatowych, nie ukrywali, że realizacja tego programu to duży sukces. Nie obyło się jednak bez drobnych wpadek, np. podczas wymiany okien nie wymieniono całej stolarki i czasami nowe okna, muszą stać na starych parapetach. O ich wymianie nie pomyślano, ale jak mówią urzędnicy, program dotyczył tylko wymiany lub naprawy części budynków, które mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną danego obiektu.

Nie były to jednak jedyne utrudnienia podczas realizacji tego projektu. Większość prac, zwłaszcza tych, które były związane z pracami wewnątrz budynków wykonywano w wakacje. Jednak nie wszystko możliwe było do wykonania w ciągu dwóch miesięcy. Bardzo dużo prac wykonywano w czasie, gdy w szkołach trwały zajęcia.

– Realizacja tego projektu odbywała się na czynnych obiektach szkolnych, gdzie było bardzo dużo zagrożeń organizacyjnych, ponieważ budynek szkoły stawał się placem budowy – stwierdza Romuald Babul, naczelnik wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji w Urzędzie Miasta. – Tutaj na wysokości stanęli dyrektorzy i cały personel szkoły, który zadbał o to, by dzieciom i młodzieży nic się nie stało. Oprócz tego często dyrektorzy szkół musieli rezygnować z urlopów, by w wakacje przypilnować prac, jakie trwały na ich obiektach.

Jak dodaje Romuald Babul o pełnym sukcesie będzie można powiedzieć dopiero za kilka lat. Wszystkie prace zostały wykonane, ale jakie będą wynikające z tego oszczędności okaże się dopiero za kilka lat. Najczęściej wykonywane prace na budynkach szkół to: ocieplenie ścian, ocieplenie stropów i stropodachów, wymiana okien i drzwi, wymiana instalacji c.o. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 8.355 tys. zł, z czego z budżetu miasta pochodziło ponad 4.427 tys. zł, resztę środków pochodziło z dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Lębork zrealizował projekt termomodernizacji kompleksowo, którym objęto wszystkie szkoły – mówi Andrzej Szajner, wiceprezes Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii. – Nie możemy zapominać, że termomodernizacja to nie tylko docieplanie budynków, to również ochrona środowiska i oszczędności w kosztach utrzymania tych placówek. Bardzo wiele miast stara się o wejście w takie projekty, a Lęborkowi się udało. My natomiast mamy tę satysfakcję, że byliśmy zaangażowanie w opracowywanie tego projektu.

Jak dodaje Szajner o taki program, jaki zrealizował Lębork, walczy wiele samorządów, jednak 50 proc. z nich nie otrzymuje dofinansowania.

rak

reklama

reklama