Wiosenne podtopienia i wylania rzek, wichury, katastrofa kolejowa z ofiarami śmiertelnymi, pożary gospodarstw rolnych – to największe wypadki losowe jakie wydarzyły się w naszym powiecie. W tych i innych wydarzeniach pomoc niosły służby ratownicze takie jak: straż pożarna, policja, pogotowie. Wczoraj, 29 listopada w Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyło się spotkanie z komendantami i dyrektorami tych jednostek.
Według komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku do największych zagrożeń w bieżącym roku należy zaliczyć między innymi wiosenne powodzie i podtopienia. Choć nie spowodowały one dużych strat materialnych, to zalanych zostało bardzo dużo hektarów łąk i nieużytków, co odczuli rolnicy. Najbardziej dramatyczna sytuacja była w Nowej Wsi Lęborskiej, Lęborku i Mostach. To tam dochodziło do lokalnych podtopień zabudowań. Gdyby nie szybka reakcja strażaków z PSP i OSP, a także policjantów, żołnierzy i innych służb którzy pracowali przy budowie wałów przeciwpowodziowych i tam z worków z piaskiem to straty mogłyby być o wiele większe.
W kwietniu bieżącego roku, w Mostach doszło do katastrofy kolejowej. Zginęły w niej dwie osoby. Na taką katastrofę raczej nikt nie jest przygotowany, jednak służby ratownicze i medyczne stanęły na wysokości zadania. Szybka reakcja pogotowia, straży pożarnej (w akcji ratowniczej uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z naszego powiatu) i policji, która zabezpieczała miejsce zdarzenia pozwoliły na szybką ewakuację poszkodowanych.
– Nie wiemy na ile nasz powiat jest bezpieczny – stwierdza bryg. Jan Drozd, komendant powiatowy PSP w Lęborku. – Poczucie bezpieczeństwa jest odczuciem subiektywnym. My ze swojej strony staramy się w jak największym stopniu te bezpieczeństwo zapewnić. Czy nam się to udaje, to już zostawiamy pod osąd społeczeństwa. Na pewno nie będziemy szczędzili sił i zdrowia, żeby te bezpieczeństwo poprawić.
Jak podaje mł. insp. Jacek Partyka, komendant powiatowy KPP w Lęborku w tym roku bezpieczniej jest na drogach naszego powiatu. Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych spadła z ośmiu do czterech osób. Dużymi sukcesami może pochwalić się również placówka Straży Granicznej w Łebie.
– Na naszym terenie zatrzymaliśmy ostatnio nieletniego obywatela Rosji, który przeszedł 3.500 kilometrów, bo wpadł na pomysł, że chce odwiedzić polskie morze – mówi ppłk. Krzysztof Maluchnik, komendant placówki Straży Granicznej w Łebie. – Przeczołgał się on w nocy przez granicę z Białorusi do Polski, a jak już odwiedził polskie morze, to zgłosił się do policji w Wejherowie, skąd przekazano go nam. Wydaje się, że to jak historia z filmu, ale jak się okazuje wielu Polaków pomagało mu w tej wędrówce. Dawano żywność, nocleg, pomoc, wręczano mu wizytówki. Obecnie ten nastolatek znajduje się pod opieką jednego z ośrodków i czeka na powrót do domu
Wczorajsze spotkanie było okazją nie tylko do oceny i podsumowania tego co wydarzyło się w naszym powiecie, ale również do wręczenia drobnych upominków tym osobom, które brały udział w akcjach ratowniczych. Wyróżniono nie tylko zawodowych policjantów, strażaków czy funkcjonariuszy placówki granicznej, ale również ochotników z OSP, OSR, a nawet zwykłych ludzi, którzy swoim zaangażowaniem wpłynęli na poprawę bezpieczeństwa, ratując mienie a nawet ludzkie życie.
Osoby wyróżnione przez starostę lęborskiego: Stefania Łabacka z Nowej Wsi Lęborskiej, Adam Lewna z Lęborka, Bronisław Tubacki z Lęborka, Radosław Wojciechowicz, żołnierz zawodowy, Jerzy Rutecki, lekarz, Robert Degler, ratownik WOPR, Ewelina Kozioł, ratownik OSR, Andrzej Płatek, Krzysztof Świątczak i Krzysztof Kobielak – policjanci z KPP Lębork, Paweł Adamowicz i Tomasz Lueck, funkcjonariusze straży granicznej, Tomasz Loroch, Radosław Wroński i Jarosław Łabacki, strażacy z KP PSP Lębork, Michał Elwart i Rafał Makurat, strażacy OSP z gminy Nowa Wieś Lęborska, Krzysztof Szuflita, strażak z OPS Wicko, Józef Salabura, strażak z OSP Cewice, Kamil Maciejewski, strażak z OSP Łeba.
Osoby te otrzymały w nagrodę markowe zegarki.
Oprócz tego nagrody i upominki od samorządowców otrzymali:
Nagrodę burmistrza Łeby: Michał Marzoch i Mirosław Ostrowski, strażacy z OSP Łeba (wręczał wiceburmistrz Jacek Nowakowski).
Nagrodę wójta gminy Nowa Wieś Lęborska: Sebastian Patrycjusz i Marek Sadurski, strażacy z OSP Nowa Wieś Lęborska (wręczał Ryszard Wittke, wójt gminy)
Nagrodę wójta gminy Cewice: Tomasz Bazewicz, ratownik OSR (wręczał Jerzy Pernal, wójt gminy)
Nagrodę burmistrza Lęborka: Beata Mozolewska-Winierczyk, pracownik UM Lębork i Piotr Kwiecień, ratownik OSR
Adam Reszka