W Łebie, w Zdrowotelu Mazowsze odbył się w czwartek, 29 września, wernisaż prac 24 artystów malarzy, którzy wzięli udział w Plenerze Malarskim zorganizowanym przez stowarzyszenie Lokalną Organizację Turystyczną. Po raz pierwszy współorganizatorem pleneru była parafia św. Jakuba w Łebie.
Artyści przez 10 dni mogli poświęcić się pracy, a gościnę zapewniły im ośrodki Wodnik, Posejdon i Zdrowotel. Na wernisażu zostało zaprezentowanych około 80 prac wykonanych różną techniką (olejne, akwarele, pastele, rysunki).
– W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy do współpracy parafię świętego Jakuba Apostoła w Łebie – mówi Hanna Wolska z LOT w Łebie. – Chcemy poprzez tę współpracę, coraz bardziej się rozwijać, organizować kolejne plenery, które są jedną z form promocji i są atrakcją dla gości wypoczywających u nas w okresie jesieni.
W wernisażu zorganizowanym w Zdrowotelu uczestniczyli malarze, przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy i turyści. Tegoroczny plener odbył się pod hasłem „Artystyczna Pielgrzymka do św. Jakuba”. Artyści odnieśli się również i do tego tematu. Prace przedstawiały nie tylko charakterystyczne dla Łeby krajobrazy jak: wydmy, Słowiński Park Narodowy, port, morze, architektura ale również znaki szczególne dla szlaku turystycznego „Droga św. Jakuba Apostoła”.
– Dziękuję wszystkim artystom, malarzom, że zechcieli podjąć temat pokazania nam, świadkom tego wernisażu, tajemnicy drogi – mówi ks. Zenon Myszk. – Temat zaproponowany przez organizatorów tegorocznego wernisażu, prowokuje do myślenia o tym dokąd człowiek zmierza? Czym jest droga? Państwo z tego zadania wywiązali się fenomenalnie. Ja jestem pod wrażeniem, jak w różnych wariantach można artystycznie rozważać tajemnice drogi.
Artyści podkreślali gościnność łebian. Ośrodki turystyczne przyjmują i goszczą malarzy bezpłatnie, stwarzając im znakomite warunki do pracy.
– To tu od lat, poszukujemy inspiracji, zachwycamy się wyjątkowością tego regionu – stwierdza Urszula Pakuła, komisarz artystyczny pleneru. – W zamian zostawiamy ślad w historii tego miasta. Łeba jest miejscem gdzie wielu z nas znalazło natchnienie do pracy twórczej, do poszukiwań. To też czas, który został wykorzystany przez twórców i odbiorców.
Adam Reszka
Artyści biorący udział w Plenerze Malarskim w Łebie:
Barbara Pierzgalska – Łódź, Halina Borys – Poznań, Krystyna Urbanowicz Dudek – Łódź, Krystyna Sommer – Warszawa, Piotr Turnau – Kraków, Małgorzta Turnau – Kraków, Ewa Szrejko – Brok n.Bugiem, Weronika Pawłowska – Warszawa, Maria Wala – Kraków, Agnieszka Niżegorodcew – Kraków, Ewa Wsiołkowska – Kraków, Elżbieta Zubowska – Warszawa, Ewa Sroczyńska – Łódź, , Jaremi Picz – Opole, Iwona Jesiotr Krupińska – Warszawa, Mariusz Krupiński – Warszawa, Małgorzata Radecka – Kraków, Lidia Pawełczak – Poznań, Ewa Dołgań Piotrowska – Komisarz artystyczny – Warszawa, Urszula Pakuła – Komarów k. Zamościa – komisarz artystyczny, Marek Madej – Warszawa – Komisarz organizacyjny.