Ponad pół miliona złotych otrzymają lęborskie szkoły podstawowe z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku na zajęcia pozalekcyjne z uczniami klas 1-3. Środki te zostaną przekazane na zajęcia w ramach programu wyrównywania dysproporcji edukacyjnych i rozwojowych.
W ubiegłym tygodniu radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia miasta do projektu „1-3 plus. Wyrównanie szans edukacyjno rozwojowych uczniów szkół podstawowych gminy miasta Lębork”. W tym tygodniu miasto otrzymało potwierdzenie, że pieniądze zostaną przyznane. Kwota 501.651,70 zł. zostanie rozdysponowana na wszystkie lęborskie szkoły, które złożyły do Urzędu Miejskiego wnioski o dotacje. Placówki oświatowe mają różne zapotrzebowania, np. SP nr 3 otrzymane pieniądze m.in. na prowadzenie specjalistycznych zajęć terapeutycznych z dziećmi niepełnosprawnymi. Inne zadania realizowane przez szkoły to np.: zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy czy zajęcia socjoterapeutyczne.
– To bardzo dobrze, że udało nam się pozyskać te pieniądze – mówi Alicja Zajączkowska, wiceburmistrz miasta. – Wniosek przygotował Wydział Kultury i Promocji w oparciu o materiały, które dostarczyły szkoły. Te pieniądze zostaną dobrze spożytkowane. Zadowoleni będą na pewno uczniowie klas 1-3, jak i nauczyciele, którzy w dodatkowym czasie będą mogli wyrównywać braki, ale też i więcej pracować z uczniami zdolnymi.
Nauczyciele będą zadowoleni również z tego, że kwoty ponad pół miliona, aż 416 tys. zł będzie przeznaczona bezpośrednio dla nich. Będzie to wynagrodzenie za prowadzenie zajęć z dziećmi. Pozostała kwota ma zostać przeznaczona na doposażenie bazy dydaktycznej, w tym zakup komputerów, specjalistycznego oprogramowania komputerowego, sprzęt terapeutyczny, materiały dydaktyczne.
We wszystkich szkołach w Lęborku w klasach 1-2 uczy się 1107 uczniów. Projektem „1-3 plus” ma zostać objętych ponad połowa uczniów, to jest ponad 563 osoby.
Adam Reszka