30 września mija termin składania prac do XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział poeci i prozaicy, zrzeszeni i nie zrzeszeni w organizacjach twórczych.

Gdybyśmy spytali co lęborczanie wiedzą o Mieczysławie Stryjewskim w większości padałaby odpowiedź, że jest taka ulica w mieście. A co więcej? Dlaczego Biblioteka Miejska w Lęborku, która organizuje konkurs literacki im. Mieczysława Stryjewskiego od 1985 r. wybrała za patrona akurat tę osobę?
Mieczysław Stryjewski urodził się 12 lutego w Tarnopolu. Po wojnie w 1945 r. przyjechał i zamieszkał w Lęborku (wikipedia podaje rok 1947). Był poetą, opublikował tomiki poezji z subtelnymi i delikatnymi lirykami „Białe panny” i „Ponad milczeniem”. Był osobą niepełnosprawną i prawie całe życie spędził w wózku inwalidzkim, ale jego twórczość pełna jest afirmacji życia. Niezwykłą opiekuńczością otaczała go matka i to jej autor poświęcił najpiękniejsze swoje wiersze. Po jej śmierci zamieszkał w Państwowym Domu Rencistów w Toruniu, gdzie zmarł w 1984 roku. Na ulicy Stryjewskiego znajduje się jeszcze dom, w którym mieszkał poeta. Na fasadzie znajdziemy pamiątkową tabliczkę.
Przez wiele lat utrzymywał współpracę z polskim radiem, z redakcjami m.in. „Dziennika Bałtyckiego” i „Słowa Powszechnego”. Był członkiem Związku Literatów Polskich. Aby upamiętnić tę osobę, pierwszy konkurs literacki zorganizowano rok po śmierci poety.
Wróćmy jednak do konkursu literackiego. Konkurs obejmuje dwie kategorie: poezję i prozę. Tematyka utworów nie jest ograniczona, tym niemniej organizatorom zależy na uwzględnieniu tematyki regionalnej. Przewidziana jest też kategoria specjalna: utworów nadesłanych przez mieszkańców powiatu lęborskiego, które należy na kopercie oznaczyć literą „L”. Prace w kategorii poezji powinny obejmować zestaw 4 wierszy, w kategorii prozy: nowelę, opowiadanie, reportaż lub esej – do 10 stron maszynopisu. Organizatorzy przewidują nagrodę główną Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego oraz trzy nagrody w kategorii poezji i trzy nagrody w kategorii prozy.
Rozstrzygnięcie konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 25 listopada 2011 r. o godz. 17.00 w Lęborskim Centrum Kultury „Fregata”. Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, tel. 59 862 23 07, e-mail: mbp@biblioteka.lebork.pl.
Adam Reszka